Haberler

Hasankeyf''te kazı çalışmaları sona erdi, teknik çalışmalar devam ediyor

Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Medeni Akbaş
Batman''da bu yıl 11 Haziran''da başlayan Hasankeyf kazı çalışmaları sona erdi. Ancak teknik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Kazı alanlarının temizlenmesi ile başlayan çalışmalar bu yıl 6 değişik noktada sürdürüldü. Bu yıl geniş bir alanı kapsayan Mardinike Cami veya Sahil Sarayı diye adlandırılan komplekste kazı çalışmalarını yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Abdusselam Uluçam, bu yılki kazı çalışmalarında Büyük Selçuklu izlerine rastlandığını söyledi. Yapılan kazı çalışmalarında Büyük Selçuk dönemine ait camii ile minare gün ışığına çıkarıldığını belirten Uluçam, Hasankeyf''te ilk kez Büyük Selçuklu dönemine ait Ulu Camii büyüklüğünde bir camii ve tuğla minareyi ortaya çıkardıklarını ifade etti. Uluçam, "Bu yılki çalışmalarımızda en önemli bulgu; Büyük Selçuklu izlerine rastlandı. 2 bloğun arasına yerleştirilen minarenin Siirt Ulu Camii minaresine benzediğini ortaya koyduk. Bu da zaten Anadolu Selçuklu öncesinde Büyük Selçukluların ortaya koyduğu bir yapıdır. Hem Ulu Camii''nin minare kaidesiyle hem de İmam Abdullah Zaviyesi''ndeki minarenin alt kısmına tıpatıp uyan mimari yapı var burada, ancak üst kısmında tuğladan yapılmış ve bu tuğla sırlı tuğlalarla süslenerek Siirt Ulu Cami benzeri süslemelerle de bir paralellik gösteriyor." dedi.

Fiili kazı çalışmasının bittiğini, ancak teknik çalışmanın devam ettiğini belirten Uluçam, kazı alanında görev alan değişik ekiplerin çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 2008 kazı programı kapsamında yer alan restore çalışmasının devam ettiğine dikkat çeken Uluçam, "Bu çalışmalar ile kazılarda ortaya çıkartılan eserler sağlamlaştırılacak." dedi.

GAP idaresince sağlanan 500 bin YTL ile ödenek ile Prof. Dr. Abdusselam Uluçam başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bu yıl 15 akademisyen, öğrenciler ve 70 kişilik ekip görev aldı.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.