Haberler

Başarmamız lazım

Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Osman Gençer
Midilli''den cami ihbarları peşpeşe geliyor. Önce 200 yıllık Yalı Camii, şimdi de yine aynı dönemden kalma Yeni Camii''nin içler acısı durumu Yunanlılar tarafından gazetemize iletiliyor ve kurtarılmaları için yardım isteniyor. Bu haberlerin nasıl başladığını daha önce yazmıştım, ama bugün yine hatırlatayım.

Bize ilk konuyu, yani Yalı Camii''nin ne halde olduğunu, buraya sık giden Ahmet T. isimli bir işadamımız aktarmıştı. Ona da Midilli''deki Yunanlı dostları söylemişler. 1805 yılında Osmanlılar tarafından inşa ettirilen tarihi caminin bir süre sonra minaresinin yıkıldığını, peşinden kasap dükkanı ve gübre satan dükkan olarak kullanılmaya başlandığını, son olarak da içine tuvalet yapıldığını üzülerek dile getirmişler.

Hatta bu duruma Yunan gazeteleri bile tepki göstermişler. İşadamımıza olayı Türkiye''ye bildirmesini ve camiye Türkiye''nin sahip çıkmasını istemişler. O da geldi, bize anlattı. Bu ihbar üzerine hemen Midilli''ye gidip, haberi yaptık. Sonucu biliyorsunuz. Şu an, ilgili tüm kurumlar kurtarmaya yönelik hazırlık yapıyorlar. Biz de takip ediyoruz.

Derken.. Şimdi ikinci bir çağrı daha aldık aynı adadan.. Midilli Kilisesi Papazı Papadokulos Kostantinos, Yeni Cami''nin de Yalı Cami gibi harabeye döndüğünü duyurup, bizden bu camiyi de gündeme taşımamızı ve kurtarmamızı istedi. Yetkililere bu yeni durumu da aktaracağız elbet. Ancak ne yazık ki, tarihi eserlerimizi kendi ülkemizde bile koruyamayan bir toplumuz.

Dışarıdaki eserlerin ne durumda olduğuna ise bakan bile yok. Ankara''da, 30 Ağustos Zafer Bayramı davetinde karşılaştığım bir Dışişleri yetkilisi, Yalı Cami haberi üzerine harekete geçtiklerini söyledi bana.. Fazla bürokrasiye boğulmadan, en kısa yoldan çözüm üretmek için uğraştıklarını belirtti. O dosyaya şimdi Yeni Camii''ni de ekleyecekler.

Umarım, bu meselede bizlere ellerini uzatan Midilli Valisi, Midilli Kilisesi ve Midillili gazetecilerin desteğiyle, tarihi eserlerimizi yaşatmayı başarırız. İki tarafın bu kadar istekli olduğu ortamda, başarmamız da lazım zaten...
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.