Haberler

Mogan kıyısında yeni imara iptal

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Gölbaşı Karşıyaka Mahallesi Mogan Gölü kıyısında bulunan bölgedeki imar sorununun çözüme kavuşturulması için belediyenin hazırladığı yeni imar planı, vatandaşların başvurusu üzerine idare mahkemesince iptal edildi.

Gölbaşı’nda yaklaşık 20 yıldır devam eden 74’üncü parsel olarak bilinen Karşıyaka Mahallesi Mogan Gölü kıyısında bulunan bölgedeki imar sorununun çözümü için belediye yeni imar planı hazırladı. Yeni imar planının iptali için bazı hak sahibi vatandaşlar Ankara 9. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ankara 9. İdare Mahkemesi’nin bu konuda aldığı karar şöyle:

Kamu yararına uygu değil
"Olayda, kapanan kadastral yolların belediyeye ait kadastral parsel oluşturulması suretiyle daha fazla oranda düzenleme ortaklık payı alınması mümkün bulunmamaktadır.

Bilirkişi raporu hükme esas alınabilir nitelikte bulunmadığından, kapanan yollar toplamının kamuya ayrılan alanlardan düşüldükten sonra, DOP hesabının yapılması gerekeceğinden dava konusu parselasyon planında hukuka ve kamu yararına uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, iptal kararının ardından yaptığı açıklamada, parselin imar planın iptalinin vatandaşları etkilemeyeceğini belirtti. Haşlak, "Aynı uygulamada emsaller var. 20 yıldan beri çözülemeyen bir sorunla karşı karşıyayız. Bu kadastroda eksik yazılan parsel sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Emsal bularak çözdüğümüzü düşünüyorduk. Halen de öyle düşünüyoruz. Karara itiraz edeceğiz" dedi. Gölbaşı Eski Belediye Başkanı Dr. Cevdet Kara da 74’üncü parselin ilçede eskiden beri sorunlu olduğunu belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.