Haberler

Avcılar-Zincirlikuyu arası metrobüsle 38 dakika!...

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Avcılar-Topkapı arasındaki metrobüsü Zincirlikuyu’ya uzatan 10.5 kilometrelik hat, Başkan Topbaş’ın da katıldığı deneme seferiyle hizmete girdi. Okulların açılışına yetişen Avcılar-Zincirlikuyu hattı; hızlı, konforlu ve klimalı bir yolculukla 38 dakikaya indi.

Avcılar-Topkapı arasındaki 19 kilometrelik metrobüs hattına ilave olarak yapılan 10.5 kilometrelik Topkapı-Zincirlikuyu hattı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen deneme seferiyle hizmete girdi. Okulların açılışına yetiştirilerek Avcılar-Zincirlikuyu arasını hızlı, konforlu ve klimalı bir yolculukla 38 dakikaya indiren hatta, gazetecilerin katılımıyla deneme seferi gerçekleştirildi. Sefere Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Genel Sekreter Yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Şaban Erden ile ulaşımdan sorumlu diğer Büyükşehir Bürokratları da katıldı.

Dev projenin maliyeti 276 milyon YTL
Avcılar son duraktan gazeteciler ve Belediye Bürokratları ile birlikte deneme seferi için otobüse binen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yol boyunca gazetecilere çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Metrobüs yolculuğunun, konforlu, kaliteli, klimalı ve keyifli olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, 276 milyon YTL’ye mal olan ilk iki etabın ardından, Zincirlikuyu-Sögütlüçeşme arasındaki 3’üncü hattın da ihalesinin tamamlandığını ve Boğaziçi Köprüsü üzerinden işleyecek bu hattın da 200 gün içerisinde hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında hizmete sokulan 19 kilometrelik Avcılar-Topkapı hattından sonra, Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki 10.5 kilometrelik ve 10 istasyonluk ikinci hattın 77 günde tamamlandığını kaydeden Başkan Topbaş, her iki hattın toplam 276 milyon YTL’ye malolduğunu söyledi.

Avcılar-Zincirlikuyu arasında 3 saatlik kazanç!...
Metrobüsle Avcılar-Zincirlikuyu arası ulaşımın 38 dakikaya indiğini ifade eden Kadir Topbaş, “Metrobüsle hızlı, keyifli, kaliteli, klimalı ve konforlu bir yolculuk imkanı sunuyoruz. Vatandaşlarımız ‘Eskiden biz özel araçtakilere imrenerek bakardık. Şimdi onlar bize imreniyor. Biz VİP yolcular olduk’ diyorlar. Buda İstanbul ulaşımındaki konforu gösteriyor. Bu hat sayesinde, trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu hat üzerinde yolculuk yapanlar en az gidiş ve dönüşte toplam 3 saat kazanmış olacaklar. Yani çok ciddi bir zaman getirisi var. Yolda geçen zaman israfını ortadan kaldırdık. İşadamları da artık servisleri metrobüs duraklarına kadar koyacaklarını söylüyorlar. Ayrıca 1246 minibüsün metrobüsün yol güzergahından kaldırdık, bu da E-5 trafiğini önemli ölçüde rahatlattı. Bu hattın hizmete girmesiyle tüm metrobüs hattında çalışan 250’nin üstünde otobüs de seferden kalkmış olacak. Böylece emisyon salınımının azalmasından, ekonomik boyutuna kadar birçok alanda çok ciddi bir getirisi olacak” diye konuştu.

Metrobüs ile İstanbul’a hızlı erişim ve konforu bir arada getirdiklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, kentin ortasından toplu ulaşım için ana bir aks oluşturduklarına dikkat çekti. Hollanda’dan 7 metrobüs aracının geldiğini hatırlatan Başkan Topbaş, her hafta ikişer tane geldiğini, bu sayının 20’ye ulaşması ile birlikte metrobüs araçlarınında hat üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi.

Üçüncü etap Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme
Avcılar-Zincirlikuyu hattında günde 400 bin yolcu taşınacağına işaret eden Kadir Topbaş, Zincirlikuyu-Sögütlüçeşme arasındaki üçüncü etabında ihalesini tamamladıklarını dile getirerek, seçimden önce metrobüsün Asya yakasına geçeceği müjdesini verdi. Metrobüsün 11 kilometrelik ve 9 duraktan oluşan üçüncü etabının 200 günde tamamlanması ve 90 milyon YTL''ye malolması planlanıyor.

“Metrobüsü Asya yakasına da geçireceğiz. Zincirlikuyu ile Söğütlüçeşme arasında yapılacak 3. etabın 2009 yılı Şubat ayı içinde tamamlanmasını hedefliyoruz” diyen Topbaş, metrobüsün 3. etabının açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştireceklerini söyledi. Metrobüsün pik saatlerde 45 saniyede bir gelecek şekilde ayarlandığını ifade eden Topbaş, İstanbullulardan bireysel araçları yerine toplu taşım araçları ve taksileri kullanmalarını istedi.

25 durak, alttan ısıtmalı yol…
Trafikte deniz, kara ve raylı sistemin entegrasyonuna da büyük önem verdiklerinin ve İstanbul’da toplu ulaşım araçlarını kullanım oranını günlük 8-10 milyona getirmek istediklerinin altını çizen Topbaş, bazı alanlarda hazırlanan otoparklarla da özel araçlarını bu parklara bırakacak İstanbulluların, yollarına toplu taşım araçlarıyla rahatlıkla ve konforlu bir şekilde devam etmesini sağlayacaklarını anlattı. Kadir Topbaş, okulların açılacağı 8 Eylül Pazartesi günü için her türlü tedbiri aldıklarını ve yoğun bir trafik beklemediklerini de sözlerine ekledi.

Toplam 25 duraktan oluşan Avcılar-Zincirlikuyu hattı üzerine dökülen asfaltın, kış aylarında buzlanmaması için alttan ısıtma sistemi bulunuyor. Duraklardaki eksikliklerin bir hafta içerisinde tamamlanacak. Hattın Kozyatağı ve Beylikdüzü''ne ulaşması ile birlikte günlük yolcu kapasitesinin 1 milyon 200 bine çıkacağı hesaplanıyor. Proje çalışmaları devam eden Avcılar-Beylikdüzü güzergahı ile Harem-Kozyatağı güzergahının her biri yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda olacak ve 9’ar istasyonu bulunacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.