Haberler

Plan tutsa, büyük rant sağlayacaktı

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Aydın Doğan''ın 2005''te satın aldığı Hilton Oteli''nin arazisinde, proje sayesinde sağlayacağı kazancın, 3 milyar doları bulacağı belirtiliyordu. Şişli Belediyesi tarafından 0.7''den 2.7''ye çıkarılan emsal oranı ile, 63 dönümlük arazide inşaat alanı 233 bin metrekareye çıkıyordu. Ancak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu bölgeyi SİT alanı ilan etti. Böylece Doğan''ın arazi üzerinde inşaat yapma şansı kalmadı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Aydın Doğan arasında yaşanan ve son günlere damgasını vuran sert tartışmanın odağında, Hilton Oteli''nin İstanbul Taksim''deki arazisi yatıyor. Peki, özellikle Başbakan''ın dünkü son açıklamaları ile iyice gündeme oturan "Hilton sürecinin" etapları ve Aydın Doğan''ın Hilton planı neydi? İşte bazı satırbaşları ile planın ve sürecin detayları:
 
1-Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan 2005 yılında Hilton Oteli''nin arsasını 255 milyon dolara satın aldı. Daha sonra Şişli Belediyesi''ne plan değişikliği yapılması için başvurdu. Şişli Belediyesi Şişli Merkez ve Çevresi Nazım İmar Planı çerçevesinde hazırladığı planlarda Hilton Oteli arsasındaki yerüstü yapılaşma emsali olan 0.7''yi 3.5 kat arttırıp 2.7''ye yükseltti.

233 bin metrekareye inşaat
2-Aydın Doğan''ın istediği plan tadilatı değişikliği Şişli Belediyesi tarafından yapıldı. Böylece 63 dönümlük arazi üzerindeki 43 bin metrekarelik yerüstü inşaat alanı, emsalin 3.5 kat artırılması sonucu 233 bin metrekareye çıkartılmış oldu. Uzmanlara göre bu plan değişikliği, Aydın Doğan için 3 milyar dolar değerinde bir kazanç anlamına geliyordu.

3-Şişli Belediyesi, Hilton Oteli ile ilgili plan tadilatı değişikliği teklifini hazırladıktan sonra Şişli Merkez ve Çevresi Nazım İmar Planı içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) sundu. Planlama Müdürlüğü''nün 5545 no''lu teklifi ile Hilton planı İBB Meclisi''ne ilk kez Ocak 2007 tarihinde geldi.

Temaslarını sıklaştırdı
4-
İBB Meclisi, kendilerine gelen ve 3.5 kat fazla yapılaşma istenen plan tadilatı teklif dosyasını, 444 gündem numarasıyla İmar Komisyonu''na havale etti. İmar Komisyonu ise dosyayı değerlendirmek için İBB Planlama Müdürlüğü''ne gönderdi. Bu arada Aydın Doğan da Hilton Oteli planını hayata geçirebilmek adına, seçim sürecinde Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü nezdinde yürüttüğü temaslarını daha da sıklaştırdı.

5-Bu sırada İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu bazı sivil toplum kuruluşlarının müracaatını değerlendirerek, Hilton Oteli''nin de bulunduğu bölgeyi SİT alanı ilan etti. Hilton Oteli binasını da taşınmaz kültür varlığı olarak tescil etti. Bu da, arazi üzerinde hiçbir şey yapılamayacağı gibi otel binasına da dokunulamaması gerektiği anlamını taşıyor. Dolayısıyla Doğan''ın planı da hayata geçemiyor.

6-Planların İBB''ye gönderilmesinden ve detayların ortaya çıkmasından hemen sonra itirazları değerlendiren İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bölgeyi 1759 No''lu Yapı Adası Kültür Varlığı olarak 11 Nisan 2007''de onayladı.

Arazi nasıl SİT alanı ilan edildi?
İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nun SİT alanı ilan ettiği bölge, Hilton Oteli''nin yanı sıra 11 Mart Vakası''nın yaşandığı Taşkışla gibi önemli tarihi noktaları da barındırıyor. Harbiye''de, tarihi, mimarı, estetik özellikleri nedeniyle değer taşıdıkları için taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen; Radyoevi, Açıkhava Tiyatrosu, Lütfi Kırdar Spor Sarayı, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi, Demokrasi Parkı içindeki yapı ve yapı kalıntıları, Küçük Çiftlik yapıları, havuz ve bahçeleri ile Dolmabahçe Sarayı''nın aydınlatılması için yapılmış olan binalar da yer alıyor. Kısmen imara açılmış olmasına karşın, 1937 tarihli ve Mustafa Kemal Atatürk''ün de onayladığı ''Prost'' planda da, Dolmabahçe, Maçka, Taşkışla, Harbiye arasında planlanan yeşil alanların günümüze gelebilen, Beyoğlu Kentsel SİT alanının devamında yer alan bölgenin, tarihi ve kentsel SİT alanı olarak belirlenmesine karar verildi. Alınan bu karar 11 Nisan 2007''de resmiyete dönüştürülerek yürürlüğe girdi.

Hilton Oteli ve çevresindeki yeşil alan, proje ile betona boğulacaktı
Resmi bir açıklama olmasa da, Aydın Doğan''ın planının, 6 binadan oluştuğu ve rezidans ile iş merkezi yapımını öngördüğü belirtiliyordu. Ancak yapının Boğaz''ın silüetini dahi bozacağını belirten çevreler, projeye sert tepki gösterdi. SİT''in kalkması için bölgeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin koruma amaçlı plan yapması ve ardından yapılan planı kurulun görüp onaylaması gerekiyor. Belediyenin değerlendirmesinden sonra da kurul projeye bakıp, onaylar veya reddeder.

''Başbakana rafineri için gittim''
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Kanal D''de dün Başbakan Erdoğan''ın sözlerine Mehmet Ali Birand''la özel söyleşide yanıt verdi. Başbakanın gündemi değiştirmek istediğini belirten Doğan, Hilton''la ilgili açıklamalarına ilişkin şunları söyledi: "Çok ucuz bir polemik. Ben Hilton için gitmedim diyorum. Velev ki, başbakanın deyimiyle, ben ona Hilton için gitmedim Karıştırıyor. 2.5 milyar dolar param var. Sizden ne teşvik ne yatırım istiyorum bir ruhsat istiyorum. 15 bin kişiye iş vereceğim. Rafineri kuracağım Ceyhan''da. Kendisi bana Hilton''u ne yapacaksın dedi. Şu anda ne yapacağımı bilmiyorum. Ama şu haliyle demode olmuş bir yapı, yenilenmesi lazım dedim. O zaman ben de belediye başkanı ile görüşeyim dedi." Doğan, inşaatla ilgili değişiklikler isteğini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''a ilettiğini de söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.