Haberler

''Krizle yaşamaya alıştık satışlar daha çok düşmez''

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Gayrimenkul sektöründe gözlenen durgunluğa rağmen 2009''dan umutlu olduğunu belirten Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, "Kriz ortamına alıştık, bir şekilde atlatılıyor" dedi.

Konut satışları 3 yıl önceki gibi hızlı gitmese de gayrimenkul sektörü çeşitli kampanyalar üreterek kendini döndürüyor. Yeni yatırımlara ara vermeyen firmalardan biri de Sur Yapı. Şirketin patronu Altan Elmas, "Temkinli iyimser" olduğunu söylüyor. Krizlerin konut satışlarında çok etkili olduğunu, ancak artık krizle yaşamanın da alışkanlık haline geldiğini belirten Elmas, 2009''da satışların daha iyi olacağına inanıyor.

Son projeniz Mahalle İstanbul''da satışlar nasıl?
Çok durgun değildi bizim açımızdan. Lansman dönemindeki uygun fiyatlar ve sonrasında kampanyalarla 247 konutun yüzde 65''i satıldı. Ama tabii Mart 15''te kapatma davası açılınca AKP''ye, bizim satışlar da ciddi etkilendi. Sonrasında AKP kapanmadı ama sektör nisan sonuna kadar kapanmıştı.

4 yeni konut projeniz var. Geleceğe ilişkin beklentiniz nedir?
Temkinli iyimserim. Her gün bir şey çıkıyor. Şu anda da Kafkasya üzerinden dünya başka bir kutuplaşmaya gidiyor. Ama Türkiye''nin önü açık. Birçok olumsuzluğa rağmen bir şekilde ortak akıl galip geliyor. Bu da ileriye iyi bakmak için ümit veriyor. 2 yıldır piyasamız durgunluk yaşıyor ama kurumsal firmalar bir şekilde yapıyor işini. Bence 2009 yılı konut satışları açısından 2008''den iyi olur. Dışarıda da, içeride de krize alıştık çünkü.

Sur Yapı''nın yeni projeleriyle ilgili detayları öğrenebilir miyiz?
Ekim ayında İstanbul Sarıgazi''de inşa edilecek bin 12 konutluk projemizi satışa çıkaracağız. 3 etapta tamamlanacak proje, Aydın Örme''ye ait arsa üzerinde yapılacak. Adı, Bizce İstanbul. Ümraniye''de yeni aldığımız arsada 2009 nisan ayında bin 500 konutluk lüks bir proje yapacağız. Metrekaresini 3 bin dolardan satarız. İzmir''deki projemiz de aynı dönemde başlar. İzmir''in en lüks projesinde marina, konut ve alışveriş merkezi olacak. Orada da 250 kadar konut düşünüyoruz. Çekmeköy''de de 500 konut yapacağız. Elimizde 5 yılı taşıyacak proje var. 3 binden çok konut inşa edilmeyi bekliyor. Yılda 750-800 konut yapabiliriz. Ama siz planlasanız da sizin hızınızla devletin hızı aynı değil. Sektörün acelesi var ama devletin yok. Bunların bir kısım prosedürü yetişir. Bir kısmının yetişmez.

Kredi faizleri yükseldikten sonra kampanyasız satış zorlaştı değil mi?
İnsanlarda beklenti oluştu. "Sizde neden kampanya yok?" diyorlar. Kendi formüllerimizi geliştiriyoruz. Bankadaki satış gelirlerinin faizine dokunmadan o hacim üzerinden aynı bankayla kampanya yapıp projemiz için faizi düşürüyoruz. En az 1 yıldır sektör için bu böyle gidiyor. Herkes kendi kârından fedakarlık edip, bankadan faizini almadan bunu kampanyaya dönüştürüyor.

Alışveriş merkezleri de yapacaksınız. Bunlar için yabancı yatırımcılar ile görüşüyor musunuz?
Hayat Grubu ile İstanbul Kağıthane''de Cendere Caddesi üzerinde inşa edeceğimiz bir alışveriş merkezi olacak. Yaklaşık 37 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunan bu proje için çeşitli teklifler geliyor. Hollandalı bir şirket var mesela ilgilenen. İyi bir fiyat gelirse satılabilir. Onun dışında yine Bayrampaşa''da 70 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi yapacağız. Ama Kağıthane daha öncelikli. Onun dışında Çekmeköy''deki projemizin içinde de alışveriş merkezi olacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.