Haberler

Gayrimenkul değerleme hizmetine standart

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Banka ve sigorta şirketlerinin şirket sermayesinin çoğunluğuna sahip olması durumunda sorumlu değerleme uzmanı, sermayenin yüzde 51’ine sahip olması şartından istisna tutulabilecek.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, gayrimenkul değerleme hizmeti verecek şirketlere ve bu şirketlerin Kurulca listeye alınmalarına ilişkin esaslar hakkında tebliğde yapılan değişikliklilerin tamamlandığını ve kısa sürede yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi. Erol, mevzuat çerçevesinde hazırlanan tebliğle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

Tebliğ taslağına, gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı ile konut değerleme uzmanlığı sınavında başarılı olmakla birlikte gayrimenkul değerleme alanında SPK tarafından öngörülen mesleki tecrübe sürelerini sağlayamayan kişilerin gayrimenkul değerleme şirketlerinde çalışabilmelerine imkân vermek için, “değerleme uzman yardımcısı” ile “konut değerleme uzman yardımcısı” tanımı eklendi.

SPK listesinde bulunan gayrimenkul değerleme şirketlerinin yetkilileri ile yapılan görüşmeler sırasında ortakları tüzelkişiler olan değerleme şirketlerinde gerçek kişiler ortak olarak alınmak istenmiyor. Hatta, sermayesi yüksek şirketlerde yüzde 51 payı alabilecek sorumlu değerleme uzmanı bulunamıyor.

Tebliğle uygulamada yaşanan sıkıntıların önüne geçilebilmesi için gayrimenkul değerleme şirketlerinin ilan ve reklamları belirli standartlara bağlanıyor. SPK’nin diğer tebliğlerinde yer alan düzenlemelere paralel bir düzenleme yapıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.