Haberler

Osmanlı mirasına İstanbul sahip çıktı

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Restorasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesince tamamlanan Murat Hüdavendigar Camisi’sinin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, anlamlı ve tarihi bir güne tanıklık ettiklerini dile getirdi. “Bir şehrin değeri, geçmişten taşıdığı güzellikleri yansıtabildiği ölçekte ölçülür” diyen Topbaş, Plovdiv’in önemli eserlerinden Murat Hüdavendigar Camisi’nin, hem kültürel miras, hem de mabet olduğunu belirtti.

5 milyon YTL harcandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, caminin restorasyonu için 5 milyon YTL harcama yaptığını, bu konuda belediye meclisindeki bütün partilerin üyelerinin desteğini aldıklarını ifade eden Topbaş, 14. yüzyıldan günümüze kadar kalan eserin yenilenerek yeniden ibadete açılmasının kendisini çok duygulandırdığını söyledi. Plovdiv Belediye Başkanı Slavço Atanasov da çok heyecanlı olduğunu belirterek, İstanbul ile ilişkiler bazında yeni bir sayfa açtıklarını belirtti. Bulgaristan’ın en büyük camilerinden biri olan “Cuma Camii” olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camisi’nin, önemli anıtlar arasında yer aldığını dile getiren Atanasov, Topbaş’ın, bu yardımın dışında İstanbul’daki Bulgar kiliselerine de restorasyon için maddi katkıda bulunduğunu bildirdi.

Belediyeden restorasyon
Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki önemli tarihî eserlerinden biri olan ve ilgisizlik sebebiyle yıkılmaya yüz tuttuğu bildirilen “Murat Hüdavendigar Camisi”, İstanbul Büyükşehir Belediyesince restore edildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.