Haberler

Konutta durgunluk fuarları da etkiledi

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Atılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle geçtiğimiz yıl düzenlenen beş fuardan bu yıl ancak ikisinin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Atılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğun bu sektördeki fuarları da olumsuz etkilediğini, geçtiğimiz yıl düzenlenen 5 fuardan bu yıl ancak ikisinin gerçekleştirilebileceğini söyledi. 2005-2006 yıllarında gayrimenkul sektörünün yıldızının parlamasıyla birlikte birçok kişinin fuarlar düzenlediğini anlatan Şahin, ''Şimdi sektörde durgunluk yaşanıyor. Sektörde 5 tane olan fuar görünen odur ki bu yıl ikiye düşüyor. Geçen sene güçlükle ve 5-10 firma ile düzenlenen fuarlardan Habev ve A Plus bu sene yok Euro Emlak ise sadece listede var ancak henüz bir satış faaliyeti yok. İlk kez düzenlenecek Euro Asia ise katılımcı çekemediği için başlamadan bitti. Sadece martta düzenlenen Konut İşyeri Fuarı ile Kasım''da gerçekleştirilecek Realist Expo kaldı" dedi.

Bankaların umudu fuarda
Şahin, Mortgage Kanunu''ndan beklediğini bulamayan bankaların umudunu fuarlara bağladığını, hemen tüm bankaların fuarda yer almak istediğini söyledi. Şahin "Mortgage konusunda kanun çıktı, alt yapı hazırlandı. Bankalar da buna göre hazırlıklarını tamamladılar, kadrolarını oluşturdular ancak faizler istenilen seviyelere inmediği için bekledikleri müşteri potansiyeline ulaşamadılar. Şimdi umudunu gayrimenkul fuarlarına bağlayan bankalar fuarlara katılarak müşterileri ile birebir diyalog kurma peşine girdiler. Realist Expo olarak bu yıl katılan banka sayısı artınca fuarda "Bankalar Caddesi" oluşturduk. Karaköy''deki Bankalar Caddesi''ni örnek alarak benzer bir uygulamayı fuar alanına taşıyacağız. Geçen sene 1-2 banka fuarımıza katılırken bu yıl neredeyse hepsi talepte bulundu. Hatta ING Bank fuarın en büyük sponsoru olmak istedi” dedi.

Cannes''daki fuara Paris''ten yönlendirmeye başlıyorlar
Yurt dışında mahalli idarelerin fuarlara çok büyük destekler verdiğini belirten Şahin, “MİPİM Fransa örneği belki çok uç bir örnek ama, MİPİM''in düzenlendiği Cannes şehri ile Paris arası 900 km olmasına rağmen, daha Paris Havaalanında tanıtımlar, yönlendirmeler yapılıyor. Paris Havaalanı''na konulan masalardan, fuar için kayıt yaptırabiliyorsunuz. Burada mahalli idareler de büyük destek veriyorlar. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelen mahalli idareler kendi bölgelerine yatırımcı çekmek için MİPİM''e gelirken, bizden bırakın mahalli idareyi birkaç firmanın dışında firma bile yoktu” dedi. Şahin, “Gayrimenkul fuarlarının cazibesini arttırmanın çeşitli yolları var. Bunlardan biri de emlak fuarlarına küsmüş firmaları geri kazanmak” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.