Haberler

Bakalım Siz Hangisini Beğeneceksiniz?

Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Kemaraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması” sonucu belirlenen 8 eseri, 06 Eylül 2008 tarihinden itibaren kamuoyunun öneri ve görüşlerine sunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı Çarşısı’nın yeni tasarımı için açılan ulusal fikir yarışmasının sonuçlarının; jüri, yarışmacılar ve kamuouyu tarafından tartışılacağı bir kollokyum düzenledi. Kollokyum, 6 Eylül 2008 Cumartesi günü saat 14.00’de İzmir Fuarı 1/B Hol’de gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan 44 eser, Fuar 1/B Hol’de 14 Eylül 2008 tarihine kadar görülebilecek.

Eserlerin tümünü bu tarihe kadar inceleme fırsatı bulan İzmirliler, yarışma sonucunda finale kalan 8 eseri ise 23 Eylül -18 Ekim 2008 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde görebilecek. Kazanan eserlerin sergilenmesi esnasında, başta Kemeraltı esnafı olmak üzere, sergiyi gezen herkesin görüşlerini belirterek eserlerin önündeki kutulara atmaları istenecek.

Yarışmaya konu olan Kemeraltı’nın “kentsel sit alanı” olması nedeniyle, kazanan eserler 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da gönderilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kurul kararı ve kutulara atılan görüşlerin değerlendirilmesinin ardından, Kemeraltı Çarşısı’nda uygulanacak projeyi belirleyecek.

Yarışma süreci
Kemeraltı’nın eski tarihi dokusunu yeniden ortaya çıkarmak ve cazibe merkezi haline getirmek için cephe yenileme projesi başlatan ve bu çerçevede 2. etap projesini devam ettiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 21 Nisan 2008 tarihinde açtığı “Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması”na 44 eser katılmış ve 8 eser “eşdeğer ödüle” layık görülmüştü.

Kemeraltı esnafı tarafından tercih edilen branda, oluklu levha, saç gibi uygulamaların kaldırılması ve çarşının dokusuyla uygun hale getirilmesi için yarışmacılar tarafından yangına dayanıklı, çevresel koşullara uygun üst örtü tasarımı yapıldı.

Yarışmacılardan, alan içinde kullanılacak zemin kaplaması, oturma-dinlenme grupları, aydınlatma, çöp kutuları, çiçeklikler, plastik sanat öğeleri gibi kent mobilyaları özelinde çağdaş fikirler üretmeleri ve tasarımın bütününde engelli kullanımlarını göz önünde bulundurmaları istendi. Jüri seçiminin ardından şimdi sıra İzmirlilere geldi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.