Haberler

Yunuseli için yeni proje

Tarih: 9 Eylül 2008 Kaynak: Olay Yazan: Tuna Çam
Sağlık Bakanlığı, 2 yıldır anlaşmaya varılamayan Yunuseli''deki askeriyeye ait bin dönüm arazi üzerinde yapmayı planladığı Ortadoğu''nun en büyük sağlık sağlık kompleksi için yeni teklif hazırladı.

Bursa’yı Türkiye’nin sağlık üssü konumuna getirecek proje için ısrarla istenen ancak askeriye ile bir türlü uzlaşmaya varılamayan Yunuseli’ndeki askeri bölge için yeni teklif hazırlanıyor.

Projenin hayata geçirilebilmesi için Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2 yıl önce Bursa’da yaptığı incelemeler neticesinde Hava Ulaştırma Komutanlığı’nın arazisini beğenmişti. Ancak o dönemde askere yapılan “Burayı bize verin, Yenişehir’e gidin” teklifi kabul görmemiş, bunun üzerine yetkililer Samanlı’daki 400 dönümlük araziyi Başbakan Erdoğan ve Sağlık Bakanına sunmuşlardı. Ancak, Erdoğan ve Akdağ araziyi küçük bulmuştu. Çünkü bakanlığın planı Bursa’ya bir bölge hastanesi inşa etmek yerine orta doğunun en büyük sağlık tesisini kazandırmaktı.

Askerle Masaya Oturulacak...
AKP kurmayları Yunuseli’den o dönemde ümidi kesince, Samanlı’da ısrar edip bölgedeki mera vasfını kaldırıp, bakanlığa tahsis için düğmeye basmıştı. Bir yanda bin dönümü bulan arazisi ve havaalanı ile Yunuseli, diğer yanda ise gece kondular arasında kalmış yaklaşık 400 dönümlük tarla vasfındaki arazi. Bu durumu kabullenmeyen TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanvekili ve AKP Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, yeni bir teklifle askerle masaya oturacaklarını açıkladı. Yeni teklifin makül ve kabul edilebilir olduğunun altını çizen Karapaşaoğlu, Yunuseli gibi bir bölgenin devletin elinde kalarak değerlendirilmesinin Bursa için büyük kazanç olduğunu söyledi. 

"Kabul Edilebilir Bir Teklif..." 
Karapaşaoğlu, Yunuseli için yeni bir teklif hazırlandığını açıkladı. Daha önce askere “Yunuseli’ni ver Yenişehir’e git” denildiğinin altını çizen Karapaşaoğlu, böylesi bir teklife kimsenin sıcak bakmasının mümkün olmadığını, yeni teklifin ise çok daha uygun ve mantıklı olduğunu söyledi. Karapaşaoğlu şunları kaydetti:

“Bursa`nın büyük yatırımlara ihtiyacı var. Bunların bir tanesi ciddi bir sağlık kompleksi. Türkiye`nin hatta orta doğu`nun en büyük sağlık kompleksini Bursa`da yapmak istiyoruz. Bunun için de büyük bir araziye ihtiyacımız var. Yaptığımız çalışmalar sonucunda Bursa`da bu kompleksi yerleştirebilecek büyük alanı bulmakta zorluk çektik. Bir tek alternatif var. O da şuanda faaliyeti durmuş olan, Yunuseli`ne giderken sol taraftaki eski havaalanı. Bu havaalanını askeriyemizin ihtiyaçlarını bir başka yerde karşılamak üzere elde edebilirsek o zaman Bursa`ya çok büyük bir sağlık kompleksi yapılmış olabilecek. Bunun için de uygun yer Büyükşehir Belediye Başkanımıza iletildi. 1/100 binlik haritalara da lekesi kondu. Gemlik`in hara dediğimiz mıntıkasında büyük bir arazi var. Orayı teklif ettik. Şu anda görüşmeler sürüyor. İnşallah müspet neticelenirse, ufak uçakların ve helikopterlerin inip kalkması için havaalanı yeniden modern şekilde yapılmış olacak. Hem de Bursa ciddi bir sağlık tesisine kavuşacak. Daha önce bu tip görüşmelerden müspet bir işaret alamamıştık ama şu sıralarda müspet işaret var. İnşallah o müspet gelişir ve gerçekleşir.”

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.