Haberler

Rus milyarder, Antalya’ya “Çakma İstanbul” yapıyor

Tarih: 10 Eylül 2008 Kaynak: Taraf Yazan: Pelin Cengiz
Antalya sahillerindeki tematik otel akımının son örneğinde sınır tanınmadı. Sahip olduğu servetle dünyanın sayılı zenginlerinden Rus işadamı Roman Abramovich’in sahibi olduğu ve lüks kavramına yeni bir boyut getiren mimarisiyle dikkat çeken Antalya’daki Mardan İstanbul Palace, ekimde açılıyor. Boğaz silüeti, Kız Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı ile ‘İstanbul’un kopyası’ olmakla da adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor. Tabii yapımında kullanılan altınları saymazsak.

Temalı otellerin bulunduğu Kundu’da yer alan ve Akdeniz’in en lüks oteli olacak Mardan İstanbul Palace’ın 400 milyon dolara malolduğu belirtiliyor. Bu haliyle otel, sadece Akdeniz’in değil, dünyanın en lüks oteli olma yolunda hızla ilerliyor.

Golf Sahası Yapılacak
Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılan ve ana konseptinde İstanbul’u simgeleyen öğelerin yer aldığı otelin giriş kapısı Dolmabahçe Sarayı’nın kapısının aynısı olarak inşa edildi. Otelin havuzunun tam ortasında ise Kız Kulesi’nin birebir boyutunda olan bir örneği yapıldı. Bu arada, otelin yanındaki araziye 18 delikli bir golf sahası yapılması planlanıyor. Jack Nicklaus imzalı golf sahasının 2009’da açılması hedefleniyor.

Bir Yanı Avrupa Biri Asya
Abramovich, 2006 başlarında Kundu’da Zafer İnşaatı’ın sahibi olduğu ve yapımı süren Safisa İstanbul adlı oteli satın aldı. Satın almanın ardından 160 bin metrekarelik alanda hummalı bir çalışma başlatıldı. Topkapı Palace’a komşu olan ve Antalya’da İstanbul’u aratmayan otelin dışında 2 kilometrelik altın yaldızlı bahçe duvarları bulunuyor. Dolmabahçe Sarayı’nın kapısından içeri girdikten sonra Boğaz silüeti, Galata Kulesi, Beşiktaş İskelesi, Haydarpaşa Limanı, Kuleli Askeri Lisesi ve Kız Kulesi, gelenleri karşılıyor.

24 bin metrekare büyüklüğündeki havuzun bir yakası Avrupa’yı diğeri Asya’yı oluşturuyor. Avrupa ile Asya arasındaki ulaşım saltanat kayıklarıyla yapılacak. Dolmabahçe adlı 2800 metrekarelik lobinin 21 metrelik tavan süslemeleri tamamen Osmanlı’dan esinlenmiş. Lobiye Dolmabahçe Sarayı’nın altın yazmalı el işlemeleri, tavan süsleri, sarayın girişindeki altın varaklı büyük merdivenin benzeri konmuş. Otelle ilgili olarak para harcama konusunda öylesine sınır tanınmamış ki, sadece çatal bıçak takımlarına 17 milyon dolar harcanmış. Otel lobisinde yer alacak bir antika koltuğa 80 bin avro ödenmiş. Oteldeki musluklar altından, farklı yerlerde kullanılan sarı görünümlü materyaller ise altın varakla kaplanarak yerleştirilmiş.

Her Odaya Özel Personel
Tüm odalar geniş interaktif multimedya sistemleriyle donatılmış. Her oda için 24 saat sadece o odaya hizmet edecek personel mevcut. Oteldeki 565 odanın 16 adedi Dolmabahçe adı verilen delüks oda. Grand Hamam adlı odaların her birinde Türk Hamamı var. Presidental Suit denilen iki adet kral dairesinin her biri 600 metrekare yüzme havuzuna sahip. Her türlü çılgınlığın yer aldığı otelde, 7500 metrekarelik bir de spa merkezi bulunuyor. 22 restoran ve barın bulunacağı oteldeki en iddialı restoran Kız Kulesi’nin içinde hizmet verecek. Beş akvaryumda, farklı beş denizin balıkları sergilenecek. Standart oda fiyatı kişi başı 350 avro olacak.

Da Vinci Köprüsü
İstanbul Boğazı şeklindeki havuzun iki yakasını birleştiren iki de köprü olacak. Köprülerin boğaz köprüleri yerine Da Vinci’nin Galata Köprüsü için çizdiği proje olmasına karar verilmiş.

Uçaktan Gördü Aynısını İstedi
Mardan İstanbul Palace’ta en hummalı hazırlığın ise Abramovich’in kendisi için otel arazisinin içinde yaptırdığı villada sürdüğü belirtiliyor. Haftasonu Antalya’da bulunan Abramovich’in villa yapımına sık sık müdahele ettiği, inşaatta beğenmediği yerleri yıktırarak tekrar yaptırdığı, bu nedenle çalışmanın bir türlü bitmediği öğrenildi. Otelin İstanbul’un mini kopyası şeklinde üretilmesinin öyüküsü ise şöyle anlatılıyor: “Abramovich, bir İstanbul ziyaretinde uçaktan kenti görür ve çok beğenir. Antalya’da kuracağı otelin İstanbul’un bir kopyası olmasına karar verir. Otel, bu istek üzerine bir tarafı Avrupa, diğer tarafı Anadolu yakası, girişi de Dolmabahçe Sarayı’nı anımsatacak şekilde yapılır.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.