Haberler

Ahşap şimdi lavaboda seramiğin rakibi oldu

Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hanife Baş
Seramik ve mermerle rekabete soyunan ahşap lavabolar, banyolarda yeni trend olmaya hazırlanıyor. Darbelere ve suya karşı dayanıklı olan ahşap lavaboların fiyatları, 600 YTL’den başlayıp, 1000 YTL’ye kadar çıkabiliyor. Kiraz, armut ve zeytin ağacı olmak üzere 3 farklı malzemeden üretilen ahşap lavabolar, banyolardan sonra mutfaklara da girmeye hazırlanıyor.

Son yıllarda kullanım alanı hızla artan ahşap şimdi de, lavaboda mermer ve seramikle rekabete hazırlanıyor. Kervan Dekorasyon, "Cini Lava" markasıyla, banyolar için suya ve darbelere dayanıklı ahşap lavabo üretimine başladı. Fiyatların 600 YTL’den başlayıp, 1000 YTL’ye kadar çıkabildiği ahşap lavabolar, kiraz, armut ve zeytin ağacı olmak üzere 3 farklı malzemeden üretiliyor. Bu lavabolar, banyolardan sonra mutfaklara da girmeye hazırlanıyor.

Darbelere ve suya dayanıklı
Kervan Dekorasyon Kurucusu Cihat Kervan, ahşap lavaboların yavaş yavaş konutlara girmeye başladığını belirterek, mermere alışanların ilkbaşta ahşabı yadırgadığını ancak sonra sıcaklığına alıştığını söyledi. Türkiye’de ahşap lavabo üretim ve kullanımının çok az olduğunu ancak sektörün ilerisi için potansiyel vaat ettiğini dile getiren Kervan, "Ahşap lavabolar darbelere karşı dayanıklı. Banyo dolaplarıyla da uyum sağlıyor. Banyolardaki estetik kavramına üstünlük getiriyor. Cini Lava lavabolar üzerine uygulanan yalıtım malzemesi, Avrupa’da özel üretilmiş bir ciladan oluşuyor. Bu kesinlikle su geçirmesini ve yıpranmasını engelliyor" dedi.

Kervan, üst gelir grubundaki insanların bu ürüne ilgi göstereceğini aktararak, el işi ve fabrikasyon olarak lavaboyu ürettiklerini sadece cilasını dışarıdan ithal ettiklerini belirtti.

Kervan, ahşap lavaboda potansiyel bulunduğunu ve kısa süre sonra pek çok evde seramiğin yerini almaya başlayacağını savunarak, fiyat aralığının da 600-1000 YTL arasında olduğunu ifade etti. Bir yıl içinde ahşap lavabonun patlama yapmasını beklediklerini kaydeden Kervan, ahşabın estetik ve sıcaklığın banyolara da gireceğini aktardı.

Ahşap lavaboların boyutları, 110, 130 ve 150 santimetre enlerinde talebe göre üretiliyor. Ahşap lavabolarda ağaç türü olarak da en çok kiraz, armut, zeytin ve kestane tercih ediliyor. Cihat Kervan, ahşap lavaboların alışılmışın dışında estetik ve görsel olarak farklılık sunduğunu da vurgulayarak, inşaat sektörünün gelişmesi ve banyo anlayışındaki farklı trendlerin oluşmasına paralel olarak Cini Lava’ya olan merak ve talebin arttığını aktardı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.