Haberler

Dikmen’de yeşil alan isyanı var

Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Fatih Aktimur
Dikmen Harbiye Mahallesi’nde iki sokak arasında kalan yeşil alana, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce sosyal tesis yaptırılması mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Mahalle sakinlerini tedirgin eden süreçte, inşaat çalışmaları nedeniyle binaların çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu iddiası da bulunuyor.

Dikmen Harbiye Mahallesi’nde, Karşıyaka ile Şehit Alaattin Saraçyakupoğlu Sokakları arasında kalan ve mahalle sakinlerince ağaçlandırılarak yeşil alan haline getirilen arazi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sosyal tesis yapılmak üzere Haziran ayında ihale edildi.

İhaleyi kazanan firma, iş makinalarıyla arazideki ağaçları sökerek tesisin hafriyat işlemlerine başladı. Yeşil alanın talan edilmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, Çankaya Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, uygulamanın durdurulması için defalarca yazı yazdılar. Yaklaşık 180 kişinin imza toplayarak ilgili kurumlara ulaştırdığı belgelerden de sonuç alamayan mahalleliler, Ankara 9. İdare Mahkemesine dava açtılar.

Elimizle yeşerttik
Çankaya Belediyesi’nin, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sosyal tesis yapılması için izin belgesi vermesi üzerine harekete geçen mahalle sakinleri "Yıllar önce ağaçlandırıp evlerimizden kovalarla su taşıdığımız yeşil alanımız şimdi, sosyal tesis yapılacak diye ağaçları sökülüyor. Bu durum kabul edilemez" sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

Evlerimiz tehlikede
Mahalle sakinleri kazılarda binaların zarar göreceği endişesi taşıdıklarını da ifade ederek, şunları söylediler:

"Vakıflar Genel Müdürlüğü bize, kazı çalışması esnasında binaların zarar görmemesi için apartman bahçesini çevreleyen duvarları yıkıp kazıklar çakarak binaların emniyete alınacağına ilişkin bir yazı gönderdi. Kazı çalışması yapılırsa binalarımızda çökme tehlikesi baş gösterecek. Zaten şu anda bile binalarda çatlaklar oluştu. Apartmanlarımıza zarar gelir ve insanlara bir şey olursa bunun sorumluluğunu kim üstlenecek."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.