Haberler

Pedesa’da Athena Tapınağı Bulundu

Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
Bodrum’da Athena Tapınağı’na ait kalıntılar bulunduğu bildirildi. Pedesa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.

Bakanlar Kurulu Kararı ile Bodrum’da 1 yıl önce başlattıkları kazı çalışmalarını Konacık’ta yoğunlaştırdıklarını belirten Prof. Dr. Diler, şunları kaydetti: “Tapınağın Konacık’ta bir yerde olduğuna dair İngiliz seyyahların ve tarihçilerin daha önce açıklamaları vardı. Biz çalışmalarımızı bu bölgede yoğunlaştırdık ve bazı bulgulara ulaştık. Gün yüzüne çıkardığımız eserlerin, Athena Tapınağı’nın kalıntıları olduğunu düşünüyoruz. Elde ettiğimiz bulgular tapınağa ulaştığımızı gösteriyor.”

Çalışmalar 3 Ayrı Noktada Sürüyor
Prof. Dr. Diler, M.Ö 6. yüzyılda Leleg uygarlığına ait tapınağın Bodrum Yarımadası’ndaki en önemli tapınaklardan biri olduğunu belirterek Konacık’ta 3 ayrı noktada sürdürdükleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi: “Pedesa araştırmaları çok önemli. Bugüne kadar kapsamlı kazılara dayalı çalışmalar çok eksikti. Yaptığımız kapsamlı çalışmalarla bölgenin arkeolojisini ortaya koymaya çalışıyoruz. Çalışmalarımız 3 ayrı noktada sürüyor. Bunlardan birinde yüzey araştırması sırasında çeşitli figürler bulduk. Bunların arasında tanrı figürleri de vardı. Bu buluntular tapınağın Konacık’ta olabileceği konusunda ip uçları veriyordu. Bu yıl mimariyi biraz daha açtık ve tapınağa ait duvarları bulduk. Eşit sıralı bloklardan yapılmış. Bu duvarlar büyük bir olasılıkla Leleg döneminden bir tapınağa ait. Tapınağın geri kalanını da ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Prof. Dr. Diler, kazı çalışmalarında bir yazıt bulduklarını da kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.