Haberler

Metrobüste günlük yolcu sayısı 600 bine koşuyor…

Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs Hattı’nı günde 420 bin İstanbullunun kullandığını açıklayan Başkan Topbaş, “Bu hatta hızlı, rahat, stresten uzak, konforlu, kaliteli ulaşım sağlandı. Yolcu sayısı 600 bini bulacak” dedi.

Gazetecilere metrobüsle ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Topbaş, okulların ilk 4 gününde trafikte sabah yoğunluğu yaşanmadığını hatırlatarak, İstanbullulara trafikte gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür etti. İstanbul ulaşımında çok önemli bir adım olarak gördükleri metrobüs çalışmasının iki etabının bittiğini ve Avcılar-Zincirlikuyu Hattı’nın çok önemli bir aks olarak ortaya çıktığını söyledi. Başkan Kadir Topbaş, “İlk gün 394 bin 800, dün 420 bin insanımız kullandı. İlk gün 150 otobüsle devreye girdik, dün 170’e çıktık. Bugün de 180 oldu ve hızla bu talep devam ediyor. Özellikle Beylikdüzü-Söğütlüçeşme arasında 1 milyon 200 bin civarında yolcu var, belki 1,5 milyonu bulacak” dedi.

Toplu taşım araçlarının İstanbul’daki toplu taşıma kültürünü geliştirdiğini ve vatandaşlardan metrobüsle ilgili çok olumlu bilgiler aldıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “420 bin insan içerisinde yüzde 10 diye baksanız, en az 4 bin kişi aracını bırakmış anlamına gelir. Böylece insanlar için rahat, stresten uzak, konforlu, kaliteli ulaşım ortaya çıkmış oluyor. Toplu taşıma kültürünün gelişebilmesinin tek yolu da kaliteli, hızlı, konforlu ve güvenli bir erişim imkanın sağlanması. metrobüs hattı bunu verdi” diye konuştu.

Metrobüsün 3. aşamasının ihalesinin yapıldığını ve hattın Şubat ayında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanacağını müjdeleyen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Daha sonra kısa sürede Beylikdüzü’ne gideceğiz. Böylece doğu-batı aksında çok önemli bir erişim omurgası, diğer sistemlerle entegre bir sistem ortaya çıkıyor. Metrobüsün çevreye de olumlu etkisi var. 90 araç ilave ettik, ama 276 otobüs kaldırdık. Emisyon, karbondioksit salınımı, çevre kirliliği, stresi her şey bir tarafa, bunun işletme maliyetini değerlendirdiğinizde bizim için çok rantabl. Bir başka özellik, 77 gün gibi kısa bir sürede yapıldı. Sadece yol yapımı değil, mevcut trafikte bunun altyapısı, elektronik donanımları, elektrik sistemleri bu sürede bitirildi. Özellikle dönüş alanlarının, zeminin ısıtmalı olması, çok önemli. Kış aylarında buzlanma yapmasın diye, bir gün dahi olsa sistemin aksamaması açısından yapılan bu çalışma çok önemli. Avcılar-Zincirlikuyu arasındaki 29 kilometrelik mesafe bizim hesaplarımızda 38 dakika. Dün geç saatlerde geçtim Mecidiyeköy’de o kadar yoğunluk var ki... Zincirlikuyu''da da aynı şekilde ciddi bir yoğunluk var.”

Metrobüse tek biletle binildiğini dile getiren Topbaş, “Mesafe çok uzadığında farklı bir uygulama yapar mıyız, bunun değerlendirmesini tam olarak yapmadık. Maksadımız bu işlerden çok para kazanmak değil, insanlarımızı toplu taşımaya yöneltip trafikteki yoğunluğu azaltmak. Göreve geldiğimizde 11 milyon olan günlük yolcu hareketliliği bugün 23 milyona ulaştı. Gelecekte de 40 milyonu bulacak. Yaptığımız kavşakları, yol düzenlemelerini yapmamış olsaydık, yeni raylı sistem hatları ve metrobüs hatları açmamış olsaydık bugün trafikte büyük bir kaos yaşanırdı. Ama aksine bir rahatlık hissediliyor. Bu da gösteriyor ki ulaşım master planımız, yaptığımız çalışmalar çok doğru, bunun neticelerini de görüyoruz” şeklinde konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.