Haberler

Emlak piyasasını özel yurtlar vurdu

Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Filizkan
Üniversite kayıtlarının başlamasına karşın, öğrencilerin geçen yıllara nazaran kiralık ev arayışı içinde olmaması Manisa emlak piyasasında kiracı sıkıntısına neden oldu.

Manisa Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, şu anda kiralık evlerin çoğunlukta olmasına karşın, evi kiralayacak kiracıların olmamasından dolayı emlakçıların sıkıntı yaşadığını belirterek, bunun sebebinin ev sahiplerinin geçmiş yıllarda ayrımcılık yapması olduğunu söyledi.

Canlanma Yok
Üniversite kayıtlarının başlamasıyla birlikte, Manisa da emlak piyasasının canlanması beklenirken, bu yıl öğrencilerin kiralık evlerden çok kendilerine uygun yurtları tercih etmesi, emlakçıların bu yıl kiracı bulması konusunda sıkıntı yarattı.
Manisa''da kiralık evlerin çoğunlukta olduğunu söyleyen Manisa Emlakçılar Odası ve Esnaf Odası Başkanı Bahattin Akyüz, geçtiğimiz yıl Eylül ayında kiralık ev bulmanın çok zor olmasına karşın, bu yıl böyle bir sıkıntının olmadığını ve kiracı bulmakta zorlandıklarını söyledi. Akyüz;

"Geçtiğimiz yıl üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler kiralık ev bulmak için sıraya girerken, bu yıl böyle bir durum yaşanmıyor. Tam tersine üniversite öğrencilerinin kendilerine uygun olan yurtları tercih etmeye başladığını görüyoruz. Bunun nedeni geçtiğimiz yıllarda üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin bir taraftan kayıtlarıyla uğraşırken, bir tarafdan kiralık ev arayışı içinde olmasıydı. Ama bu yıl böyle bir durum yok. Kayıtların başlamasına rağmen bu sene öğrenci yoğunluğunun olmadığını fark ettik. Artık öğrenciler kiralık daireleri tercih etmiyorlar" dedi.

Neden kiralık daire aramıyorlar?
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Emlakçılar Oda Başkanı Bahattin Akyüz, öğrencilerin kiralık ev aramamasının nedenlerini de şöyle açıklıyor;

"Üniversite öğrencilerinin kiralık konusunda tercih yapmamasındaki en önemli faktör, ev sahiplerinin geçtiğimiz yıllarda izledikleri tutumlar. Bunun sebebi geçmişte ev sahiplerinin yaptığı hatalardır. Ev sahipleri öğrenci, aile, işçi diye ayrım yapmasalardı şu anda Manisa''da kiralık ev bulamazdık.

Esnaf arkadaşlarımız da her sene okulların açılmasını bekliyor. Ancak onlarda bu sene gördüler ki işler bekledikleri gibi olmadı. Bunların hepsi birbiriyle bağlantılı olaylar. Zamanında öğrenciyi küstürmeseydik bunlar başımıza gelmezdi. Ev kiralarının yüksek tutulması öğrencileri kaçırdı."

Üniversite öğrencilerinin bu yılki gözdesinin ise İzmir''deki özel yurtlar olduğunu belirten ve bu yurtların Manisa''daki emlak piyasasını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Akyüz;

"İzmir''de bulunan yurt sahipleri artık özel servislerle öğrencileri okullarının kapısına kadar bırakıyor. Tabi bu da öğrenciler için daha rahat olduğu için kiralık ev tercih etmiyorlar. Artık önümüzdeki yıllarda öğrenciyi kiralık eve döndürmenin bir yolunu bulmalıyız. Daha önce yapılan hatalar tekrarlanmamalı. Ancak bu şekilde öğrencileri geri çekebiliriz. Bunun sonucunda esnaf arkadaşlarımız da rahatlamış olur" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.