Haberler

Corner Otel’e Hayır Platformu Kuruldu

Tarih: 17 Eylül 2008

Fotoğraf: Arkitera Mimarlık Merkezi

İstanbul’da son dönemde hızla devam eden imar plan değişiklikleri sonucu oluşan rantın en belirgin örneklerden biri olan, İstanbul Anadolu yakasında Taşyapı tarafından inşa edilen Corner Otel''in, inşaatının durdurulması amacıyla bir platform kuruldu. Kentine ve çevre değerlerine sahip çıkmayan isteyen Kadıköylüler tarafindan, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) bünyesinde kurulan “Moda Sahili’ne Hançer, İmar Yağması Dev Corner Otel’e Hayır Platformu”, Corner Otel inşaatının yöreye, çevreye, Kadıköy’e, İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye verdiği zararları belirtip, engellemek için gereken çalışmaları yürütmeyi, konuyu kamu oyuna duyurmayı, destek taraf sağlamayı ve otelin inşa edilerek kullanılmasını engellemeyi hedefliyor. Platformun Yürütme Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Aslıhan Deniz (Basın sözcüsü, koordinatör), Kerem Ateş (Basın sözcüsü, koordinatör), M. Reşit Karahan (Koordinatör), Ayşen Uysaloğlu, Evren Mercan ve Melike Deniz. Kentine ve çevresine duyarlı tüm kişi ve kuruluşları destek vermeye çağıran Platform, konu hakkında bir basın bildirisi yayınladı:

“Son dönemde gerek görsel, gerekse yazılı medyada imar planlarındaki yolsuzluklar ile ilgili çok çeşitli haberler gündeme gelmiştir. İmar rantına en büyük örneklerden biri Kadıköy Moda Sahili’nde hızla yükselmektedir. Dev Corner Otel, dev imar rantının en belirgin örneklerinden biridir.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu olarak çevre halkının talebi doğrultusunda, Moda’da ikamet edenler olarak, Taşyapı’nın hem sahibi, hem de müteahhidi olduğu Corner Otel inşaatını protesto amaçlı ''Moda Sahile Hançer, Dev Corner Otel’e Hayır Platformu''nu kurduk.

Corner Otel’in şimdi ve ileri vadede Kadıköy’e ve İstanbul’a vereceği zararların listesinin ucu bucağı yok. Bu tür yapıların emsal gösterilerek sahil şeritlerini, yapıldığı yerin sosyal kültürel yapısını, ada bazında ahengi bozması, trafik açısından uygunluğunun bulunmaması, boğaza girişte çirkin bir kütle oluşturması, böyle büyük bir yapının mikro iklime etkisi, depremsellikten nasıl etkileneceği gibi sorunlarla liste uzayıp gidiyor. Bu kadar olumsuz unsur bulunurken bu yapı hem imar tadilatı hem de inşaat ruhsatı alabilmiştir. Bu bizim platform olarak üzerinde durduğumuz ilk imar tadilatı. Henüz basına yansımamış, halkın bilmediği, yapılmış ve yapılmakta olan imar tadilatları da bulunuyor.

Türkiye’de imar rantları üzerinden bazı şirketlerin ve isimlerin ceplerini doldurmak için dönen dolapların bir benzeri olarak gördüğümüz, basında da uzun süre yer alan Şaban Dişli (Silivri’de imar planı değişikliği) olayı da bizim üzerine basa basa değindiğimiz imar rantları olayına bir örnek teşkil ediyor.

Bunun yanında, yine basında yer alan Aydın Doğan ve Hilton arazisi konusu hakkında Başbakan Tayyip Erdoğan bir açıklama yaparak Aydın Doğan’ın Hilton arazisi için inşaat alanı büyütme talebi olduğunu söyledi ve böyle bir şeyin asla yapılamayacağına değindi. Peki Başbakanımız Tayyip Erdoğan niye ''Taşyapı'' gibi firmaların istedikleri yerlerde, bırakın inşaat alanını büyütmeyi, parsel tanımını konut alanından ya da kamu alanından değiştirdiğini ve projesine göre imar tadilatı yaptırdığını görmezlikten geliyor?

Nasıl oluyor da rant sağlanan imar yağmasına örnek olan Moda Sahili’ndeki uygunsuz yapılan Corner Otel inşaatı son hızla devam edebiliyor?

Ayrıca Kadıköy Belediyesi, Kadıköy halkını hiçe sayıp huzuru bozan bu yapıya ruhsat iznini nasıl verebiliyor? İmar komisyon üyeleri ve meclis üyeleri bu kararı nasıl gözü kapalı onaylayabiliyorlar?

İmar tadilatı yapılırken uyulması gereken yönetmelikler boşuna mı yazıldı? Bu yönetmelikler, yanlışlıkların olmaması, insanların ya da şirketlerin planları, çıkarları yönünde değiştirmesini engellemek için değil mi?

Dikkatimizi çeken unsurlardan biri de Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu 2010 Ajansı. Bu ajansta, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinden dolayı, İstanbul’u yenileme ve düzensizlikleri çözümleme üzerine birçok proje üretiliyor. Bu projelere ciddi bütçeler ayrılırken, diğer yandan İstanbul’un şehir planını bozan uygunsuz imar planlarının onaylanması ve imar yağmasına göz yumulması nasıl bir çelişkidir?

Biz Kadıköylüler ve Modalılar olarak bu yağmaya izin vermeyeceğiz. Bu yapılan çirkin yağma daha önce Göztepe ve Bağdat Caddesi’nde gözümüzün önünde yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Ve nedense, tabelada hep “Taşyapı” yazıyor!

Bu şirketler sadece imar tadilatıyla kâra geçmiyor, bu arazileri çok ucuza devletten alıyor. Corner Otel’in yeri de önceden İnterbank’a aitti. Önce devlete geçen arazi, sonra da çok ucuza Taşyapı’ya satıldı.

Kurduğumuz bu platform çalışmalarına ve araştırmalarına devam edecek. Kadıköyümüz’ün talan edilmesine hep beraber karşı çıkacağız ve göz yummayacağız. Destek için değerli halkımızı, kuruluşları, dernekleri, sivil ve siyasi örgütleri platformumuza davet ediyoruz.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.