Haberler

Sedef Adası''nda yaşayanlar isyanda

Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet, Onur Baştürk
İstanbul''un adaları arasında özel bir konuma sahip olan Sedef Adası''nda yaşayanlar bugünlerde hayli dertli.

Çünkü bu küçük adada, imar durumu yapılaşmaya uygun olmayan iki araziye sürüyle villa yapılmak isteniyor.

Bu projenin duyulmasıyla birlikte adanın yaşayanları, inşaatları başlamadan durdurmak için konuyu yetkili mercilere ulaştırmakta ve tepkilerini göstermekte kararlı.

Bu amaçla, bir tür e-gazete işlevi gören, ada halkının haberleşme kaynağı "Adalar Postası" aracılığıyla uzun bir metin elden ele, yani mail''den mail''e dolaşmakta.

Mailde yazılanlar şu iddiaları içeriyor:

"Sedef Adası''nda konut veya villa yapımına, mevcut imar durumu uygun olmayan bir arazide 35 yeni villa ve yine mevcut imar durumu villa yapımına uygun olmayan ve tamamen 50 yıllık ağaçlarla kaplı ikinci bir arazide 11 yeni villa yapabilmek için bugünlerde hummalı bir faaliyet var.

Öncelikle Anıtlar Kurulu, Büyükşehir ve Adalar Belediyesi''nde gerekli işleri halletmek gerekiyor. Adayı ailesinden miras edinen Esra Birgen, Büyükşehir ve Anıtlar Kurulu onayı gereken değişiklikleri halletmesi için anlaştığı firmayla kafa kafaya vermiş çalışıyor (...)

Sedef Adası, düşünülen yeni inşaatları kaldıramaz. İnşaat sürecini, getirilecek iş makinalarını, inşaat için gerekli suyu, elektriği kaldıracak altyapı adada yoktur. Yok edilecek ağaçların yerine inşa edilecek olan beton yığınlarında, tam fay hattına nazır oturtulması planlanan yeni insanların su ve elektrik ihtiyaçları nasıl ve ne pahasına temin edilecektir? Sedef Adası bu kadar insanı kaldıramaz. Gelişmiş bir ülkede bu boyda bir adada bu denli bir yapılaşmaya izin verilmesi mümkün olamaz."

Açıklama böyle. "Mümkün olamaz" deniliyor. Normalde olamaz tabii. Ama burası her şeyin oldurulduğu bir ülke olduğu için zaten adalılar isyanda. Takipteyiz, bakalım en küçük ada Sedef''te neler olacak?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.