Haberler

Ranta onay vermeyenin AKP’den ihracını istiyor

Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Evrensel Yazan: Abdullah Çiloğlan
Asım Güzelbey, imar planı değişikliğine karşı çıkan AKP’li meclis üyelerinin partiden ihracını istiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Daha önce CHP milletvekili Yaşar Ağyüz’ün 2004 yerel seçimleri öncesi kendisiyle görüşerek CHP belediye başkan adayı Celal Doğan’ın seçimi kazanamaması için işbirliği teklif ettiğini iddia eden AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şimdi de CHP milletvekili Akif Ekici’yi “Bu işlerle uğraşmaktan vazgeç, senin için iyi olmaz” diye tehdit ediyor.

Son günlerde konuşulan bir diğer konu da Güzelbey’in imar tadilatının Şehitkamil belediye meclisinden geçmesine destek vermeyen AKP’li belediye meclis üyelerinin partiden ihraç edilmelerini istediği iddiası.

Yerel gazetelerde çıkan haberlere göre Güzelbey bu isteğini AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan’a da iletmiş. Güzelbey’in saldırılarına ve suçlamalarına maruz kalan yerel gazeteler ve milletvekilleri bu işin peşini bırakmayacaklarını söylüyorlar. Gaziantep’li vatandaşlar da belediye başkanının ya hakkındaki iddialara çıkıp tatmin edici cevap vermesi ya da başkanlıktan istifa etmesi gerektiğini söylüyorlar. Düztepe bölgesindeki esnaflar “Balık baştan kokar, eğer Başbakan destek vermese belediye başkanı bu kadar rahat bu işleri yapamaz” diyor.

‘Güzelbey başkanlık koltuğunun altında kaldı’
Asım Güzelbey’in basını suçlayan açıklamalar yapmasına tepki gösteren Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Sabri Kocaman, başkanlık koltuğunun Asım Güzelbey’e 100 numara büyük geldiğini söyledi. Kocaman basının görevinin halk adına yönetimlerin işlerini takip etmek ve halkı bilgilendirmek olduğunu belirtti. Belediye başkanının kenti yönetmekten aciz olduğunu, belediye başkanı olmanın sorumluluğunu kaldıramadığını dile getiren Kocaman “Asım Güzelbey başkanlık koltuğunun altında kalmıştır” dedi.

Başkanın sürekli kendisini öven, hatalarını eleştirmeyen yandaş basın istediğini belirten Kocaman “Eğer yanlış yapanı eleştirmek suçsa ben suç işliyorum” diye konuştu. Kocaman, belediye başkanının siyasi yönetimin gücünü arkasına aldığı için “Ben yaptım, oldu” mantığıyla bir derebeyi gibi davrandığını söyledi. Belediye başkanının yaptığı yolsuzlukların AKP genel merkezinden habersiz olmadığını söyleyen Kocaman “Güzelbey’le AKP genel merkezi arasındaki ilişki muslukla su deposu arasındaki ilişki gibidir” dedi.

“Başkan Paspas Basın İstiyor”
Büyükşehir belediyesiyle ilgili yolsuzluk iddialarını ilk gündeme getiren yerel Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Güreş de belediye başkanının kendi yandaş medyasını oluşturmaya çalıştığını, bunun sonucunda Gaziantep’de iki tür basın anlayışı ortaya çıktığını söyledi. “Bunlardan biri güneşi balçıkla sıvamaya çalışan hayalperest ve besleme medya, diğeriyse mızrağın çuvala sığmadığını gören ve ‘kral çıplak’ diyen medyadır” diyen Murat Güreş gazetecilerin kamu adına, kamu yararına görev yapması gerektiğini söyledi. Belediye başkanının da kamu adına görev yapmak üzere halk tarafından seçildiğini söyleyen Güreş kamu adına görev yapan iki kurumun bu derece birbirinden uzaklaşmasının yanlış olduğunu belirtti. Güreş baskılara ve suçlamalara rağmen boyun eğmeyeceklerini ve belediye başkanını eleştirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Şimdiye kadar neden yapılmadı?
İmar tartışmaları ile ilgili olarak gazetemize konuşan CHP Antep Milletvekili Akif Ekinci, “Söz konusu arsa 1976 dan beri fıstık araştırma alanı olarak görünmekte. Arsa sahipleri daha önce defalarca belediyeye başvurmuşlar ama talepleri kabul edilmemiş. Nuri Uysen isimli şahıs arsayı 14.920 trilyona alıp 87.5 trilyona sattıktan kısa süre sonra imar tadilatı yapılmış.

Belediyeye sormak lazım; Neden arsa esas sahiplerinin elindeyken değişiklik yapmadınız da şimdi yaptınız? Ayrıca Başbakan olayın gündeme gelmesinden sonra Antep’e geldi. Burada belediye başkanını sahiplenerek iftira atıldığını söyledi. Sayın Başbakan madem bu kadar dürüsttünüz, neden asıl arsa sahipleri olan gariban vatandaşlardan ikisini çağırıp kaça alıp kaça sattıklarını sormadınız? Bu durum yapılan işten Başbakanın da haberdar olduğunu hatta buradan AKP genel merkezindeki ‘havuz’a da bir şeyler aktığını gösteriyor” dedi.

Ekinci, Güzelbey’in iddialara yanıt vermek yerine herkesi suçladığını ve tehdit ettiğini belirterek “Gaziantepspor Ankara spor maçında şeref tribününde karşılaştığımızda Asım Güzelbey bana ‘Bu işlerin takibinden vazgeç. Senin için iyi olmaz, hayatın kararır’ diye tehdit etti. Ancak ben orada da söyledim. Bu tehditleri ciddiye almıyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım. Asım Güzelbey bir an önce belediye başkanlığını yapamadığını itiraf edip istifa etmelidir. Yoksa insan içine çıkacak yüzü
kalmayacak” diye konuştu.

Peşkeş Çekilen Antep Halkının Malıdır (EMEP İl Başkanı Mecit Bozkurt)
Büyükşehir belediye başkanı Asım Güzelbey de tıpkı Başbakan’ın Aydın Doğan’a yaptığı gibi kişileri tehdit etmiş, Erdoğan gibi CHP Milletvekili Yaşar Ağyüz’e bir hafta süre verdiğini söylemiştir. Ortadaki iddialar belediye üstünden haksız kazanç elde edilmesiyle ilgilidir. Peşkeş çekilen halkın malıdır. Belediye başkanının ve Başbakanın görevi olayın aydınlanması için çalışmaktır. Başbakan Antep’e geldiğinde belediye başkanını sahiplenmiş ve iddiaların iftira olduğunu söylemiştir. Bu durum düşündürücüdür.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.