Haberler

TOKİ tema park için ihaleye çıkıyor

Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Vatan
TOKİ, Halkalı Atakent’te üzerine doğa ve eğlence parkı yapılmasını öngördüğü 1.4 milyon metrekarelik arazisini 20 Ekim’de satışa çıkaracak.

Arazinin 1.2 milyon metrekaresi temalı parka ayrılırken geri kalan kısımda lüks konut ve iş merkezleri inşa edilecek. Arazi, İstanbul’un en büyük yeşil alanı konumunda.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Halkalı’da tema parkı yapımını öngördüğü araziyi satışa çıkarıyor. Halkalı Atakent’teki toplam 1 milyon 429 bin metrekarelik arazi için 20 Ekim’de TOKİ’nin merkezinde ’arsa satışı karşılığı gelir paylaşım usulü’yle ihale gerçekleştirilecek. Arazinin 1 milyon 241 bin metrekarelik bölümüne doğa ve eğlence parkı, bunun dışındaki alanlara ise lüks konut ile iş merkezleri yapılacak. Ana teması ’su parkı’ olarak belirlenen doğa parkında egzotik bir orman kurulması da planlanıyor. Kurulacak doğa parkı, İstanbul’daki en büyük yeşil alanlardan biri olacak.

TOKİ, ilk aşamada Ankara’da tema park yapımı için Ballıkuyumcu’daki 3.8 milyon metrekarelik alanı satışa çıkarmış, ancak ihaleye firmalar ilgi göstermemişti.

Ankara öncelikliydi
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ankara’daki Tema Park arazisine alıcı çıkmaması üzerine yaptığı açıklamada, “ABD’de yaptığı temaslarda, firmaların İstanbul Halkalı’da tema park yapımı işine büyük ilgi gösterdiğini, bu nedenle İstanbul’daki projeye öncelik verdiklerini” söylemişti. Halkalı’daki arazinin çok kıymetli olduğunu, buradan TOKİ’nin para kazanacağını anlatan Bayraktar, “Ben Ankara’ya öncelik veriyordum. Ama müşteriler İstanbul’daki projeye daha fazla ilgi gösterdi. Halkalı’da 25 bin konut yapıyorum, konutların iyi paraya satılması için değişik projeler uygulamam lazım. Orada büyükşehir belediyesi bir proje uygulayacaktı. Ancak arsa almadan ihale edince mahkemelik oldu. Arsayı aldık, kendi tapulu malımız üzerinde, 1.5 milyon metrekare alana büyük eğlence merkezi kuracağız” demişti.

Ankara’da tema parkı kurmak için 3 yıldır çalışmaları sürdüren Tema Parkı Ortak Girişim Grubu, TOKİ’nin uyguladığı politika yüzünden, Ballıkuyumcu’daki arazinin satışına ilişkin ihaleye girmeyeceğini duyurmuştu.

Tema Park’ta dev bir akvaryum yapılacak
* Halkalı-Atakent Uluslararası Eğlence ve Doğa Parkı’nda kültür merkezi, eğlence ve spor merkezleri, sinema salonları, fuar alanı, hayvanat bahçesi, havuzlar ve su sporları alanı, ve lunaparklar yer alacak. Ticari üniteler, otel ve konaklama tesisleri de inşa edilecek.

* Eğlence parkında yeşil alanın dışında göletler, yaya ve bisiklet yolları, seyir terasları, acil müdahale merkezi, teknopark, uzay gözlem merkezi yapılacak.

* Tamamı 1 milyon 241 bin metrekare olan park alanına 124 bin metrekarelik işletme yapılabilecek.

* İçerisinde büyük boy balıkların görülebileceği, kapalı alan içerisinde bir cam tünelle 3 boyut dolaşıma imkan tanıyan dev bir akvaryum da kurulacak.

* Kutup hayvanlarının ziyaret edilebileceği bir alan da oluşturulacak.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.