Haberler

İlkokullarda ''Arkeoloji Dersi'' önerisi

Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, tarih bilinci ve sevgisinin genç kuşaklara erken yaşlarda aktarılması için okullarda ders verilmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Durugönül, yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinde tarihi eserlere önem verilerek korunmasına özen gösterildiğini ancak, Türkiye''de henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığını, tarihi kalıntıların kıymetinin bilinmediğini söyledi. "Batıda insanoğlunun geçmişine yönelik kültür zenginliklerini içeren dersler var." diyen Durugönül, "Türkiye''de ise okullarımızda ne yazık ki Osmanlı''dan kalan eserlerin bile değeri öğretilemiyor. Bu eğitim olmadığı için de halkımızda tarihi eserler için ilgi uyanmıyor, merak da edilmiyor. Oysa ki en azından Osmanlı''dan kalan eserlerin değerini anlatan dersler olması, birçok tarihi eserlerimizin kurtarılmasını sağlar. Bahsettiğim ders, arkeoloji olabilir veya kapsamı genişletilerek, ''Türkiye''nin Kültürel ve Doğal Varlıkları'' olabilir." diye konuştu.

Prof. Dr. Durugönül, alan çalışmalarında da ilgili makamlardan yeterince maddi destek göremediklerini belirterek, buna bağlı olarak çalışmaların zaman zaman geciktiğini söyledi. Durugönül, "Sponsorluk anlayışı Türkiye''de yerleşmiş değil. Bu nedenle de çok pahalı bir etkinlik olan kazı çalışmaları istenmeden sekteye uğruyor." dedi.

Avrupa ülkelerinde kültür varlıklarının değerlerinin çok iyi bilindiğini, kazı çalışmalarına da çok ciddi bütçelerin ayrıldığını belirten Durugönül, "Ülkemizdeki yabancı kazılarla Türk kazılarını karşılaştırmamızda çok ciddi farklılıklar ortaya çıkıyor. Çünkü ödeneğe bağlı olarak bizim 4 sezonda ulaştığımız bulgulara, yurt dışından gelenler 1 sezonda ulaşıyor. Çünkü ellerindeki bütçe bunu finanse edebiliyor." şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.