Haberler

Büyük Menderes kirlilikten kurtarılacak

Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Denizli, Aydın Uşak''ın vali ve belediye başkanları, Büyük Menderes''i kirlilikten kurtarmak için harekete geçti. Denizli Valisi Erkmen, "Menderes''in bölgeye hayat vermesi ve bunun süreklilik kazanmasını sağlamalıyız. Bu konuda herkese görev düşüyor'' dedi.

Büyük Menderes Nehri''nin suyunu kullanan Denizli, Aydın Uşak illerinin vali ve belediye başkanları, suyun kirletilmesine karşı ortak hareket etmeye başladı. Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği adında kurulan oluşum yaptıkları toplantılarla nehrin nasıl korunabileceğine dair projeleri görüşüyor.

Birliğin 2. Olağan toplantısı Denizli Ticaret Odası (DTO) toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya; Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği Başkanı ve Uşak Valisi Kayhan Kavas, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Zolan, Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Uşak ve Denizli çevre ve orman müdürleri, Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yüceliş, havza belediye başkanları, Türkiye''de Su Sektörü İçin Kapasite Geliştirilmesi Eşleştirmesi Projesi kısa dönem uzmanı Hollandalı Kees Blok ve meclisin diğer üyeleri katıldı. 

Herkese büyük sorumluluk düşüyor 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Erkmen, Menderes Havzası''ndaki bütün mahalli idarelerin Menderes''in kirlilikten kurtarılması konusunda ortak iradeyi ortaya koyduklarını belirtti.Vali Erkmen, "Hepimiz sorumluluk anlayışı içerisinde bu konuya sahip çıkmalıyız. Şu anda kirliliği yaratan etkenlerin üzerine kararlı adımlar ile gitmeliyiz. Her şey ceza vermekle çözülmüyor. Bölge insanlarımızın duyarlı olması gerekir. Menderes''in bölgeye hayat vermesi ve bunun süreklilik kazanmasını sağlamalıyız. Mahalli idare birlikleri bu konuda üzerlerine düşeni tam olarak yapmalıdırlar." diye konuştu.

Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği''nden çevre yüksek mühendisi Nihan Öztürk de, birliğin kuruluşundan bu yana yürütülen çalışmalar, yapılması düşünülen çalışmalar, stratejik çalışma planı, birliğin son üç aylık çalışmaları gibi konularda meclis üyelerine bir sunum yaptı.

AB Mevzuatı uygulanacak
Hollandalı Blok ise, Türk hükümetinin AB mevzuatını uygulamaya çok kararlı olduğunu belirterek, "Menderes Havzası''ndaki mevcut sorunları halletmek kolay olmayacak. Amacımız; Büyük Menderes Havzası''ndaki su kalitesini arttırmak için uzun vadeli planlar oluşturmak. Bu konuda AB eşleştirme projesinde Türk meslektaşlarımıza yardımcı oluyorum. Nehir Havzası planının başarılı olması bölge insanının çabasına bağlı." diye konuştu.

Toplantıda, 2009 yılı çalışma programı meclise sunularak kabul edildi, 2009 yılı bütçesi görüşülerek 400 bin YTL olarak karara bağlandı. Erkmen, "Su kaybını en aza indirmek için kapalı sistem sulama sistemine geçilmesi şart. Bu konuda sulama birliklerine 3 yılı ödemesiz 12 yıl ödemeli krediler veriliyor. Sulama birliklerimiz bunlardan yararlanmalıdırlar. Menderes''in kirlilik envanterinin bir an önce çıkartılması ve belli periyotta da bunun önüne geçmek için eyleme geçilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.