Haberler

Külliye tipi cami projesi

Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Diyanet ilk etapta 200 camide açacağı, çay ocağı, kütüphane ve sergi salonu gibi etkinliklerle camileri külliyeye dönüştürmeyi hedefliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2010 yılında 200 camiyi sosyal ve kültürel etkinliklerle ‘külliye’lere dönüştürecek. Camilerde dini içerikli kitapların olacağı kütüphane, konferanslar ve sergiler için çok amaçlı salon, cemaatin yararlanması için çay ocakları açılacak. Kuran kursları yine cami müştemilatındaki dersliklerde verilecek.

Diyanet’in ‘2009-2013 Stratejik Plan Taslağı’ndaki hedefler 2010’da uygulanmaya başlanacak. Diyanet, uygun olan camilerde bilgisayar gibi teknolojilerden yararlanılmasını sağlayacak. Tarihi ve turistik camilerde ibadet ve ziyaretler yoğunlaştırılırken, ziyaretçilere yönelik hediyeler hazırlanacak.

Camilerde cemaatin namaz dışında da vakit geçirebileceği ortamlar oluşturulacak. Ayrıca personele halkla ilişkiler ve hitabet konularında hizmet içi eğitimler verilecek. Kadın ve engellilerin de camilere gidebilmeleri için gerekli fiziksel şartlar oluşturulacak, vaaz ve hutbeler engel gruplarına uygun yöntemlerle yapılacak. Din hizmetlerinin toplumun her kesimine ulaştırılması amacıyla camiler sosyal ve kültürel mekânlar haline getirilecek. Pilot uygulamayla 200 camide kütüphane, çay ocağı, derslik ve çok amaçlı salon açılacak.

Her ilde ve metropol ilçelerde 10, nüfusu 20 binden fazla ilçelerde beş, diğer ilçelerde ikişer camide kütüphane veya kitaplık yapılacak. Yeni uygulama kapsamında, camilerin yapımı için de proje yarışmaları düzenlenmesi, seçilen projeler yeni yapılacak camilerde uygulanması planlanıyor.

Planda, 2011 yılında işe alınacak personelin yüzde 50’sinin dini yüksek öğrenimli olması, yüzde 2.4’ünün de lisansüstü eğitim alması hedefleniyor. Taslaktaki diğer hedefler şöyle: l Cemaatin memnuniyeti anketlerle ölçülecek. l Güncel dini meselelerle ilgili istişare toplantısı kitabı hazırlanacak. l Beyin ölümü, ötanazi ve sakat ceninin alınması konusunda araştırma yapılacak. l Diyanet personeli yabancı dil öğrenecek. l Arapça öğrenimi için 100 personel bir yıl Arap ülkelerine gönderilecek. l Cuma namazı mesai saatlerine göre ayarlanacak.

‘Cuma’ya açıklama
Diyanet, daha sonra yaptığı açıklamada, cuma namazı kılma vaktinin mesailere göre düzenlenmesiyle, ‘14 asırdır uygulanan namaz vakitlerinde bir değişikliğin değil, sadece geniş katılımla kılınan cuma namazına, çalışan vatandaşlardan arzu edenlerin katılımına imkan sağlanmasının’ amaçlandığını belirtti: “Hedeflerden biri, uzun yıllardan beri kış aylarında yurdumuzun büyük bölümünde, il müftülerinin inisiyatifi ile ihtiyaca binaen cuma ve teravih namazlarının, belli dönemlerde yine vakti içinde fakat belli bir süre geciktirilerek kılınması uygulamasının devam ettirilmesidir.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.