Haberler

İmar rantı yolsuzluklarını şıp diye kesmek mümkün

Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Vatan Yazan: Can Ataklı
AKP iktidarı ile ilgili yolsuzluk iddialarının önemli bölümü imar alanında yaşanıyor. Bilinen en yaygın yöntem imar planlarında değişiklik yapmak. Böylelikle plan değişikliğine kadar fazla para etmeyen araziler bir anda sahiplerine büyük servetler kazandırabiliyor. Hele imar değişikliğini bilip de önceden arazi kapattıysanız yaşadınız demektir.

Bunun en çarpıcı örneği belgeleriyle ortaya çıktı biliyorsunuz. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin Silivri’deki bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep ettiği iddia edilmişti. Arsanın değeri bir gün içinde 4’e katlamıştı.

Geçenlerde eski milletvekili Emin Şirin’le sohbet ediyorduk. Şirin, “Başbakan Erdoğan sık sık kendilerine gelecek iyi önerileri kimden geldiğine bakmadan değerlendireceklerini söylüyor. Ben henüz AKP milletvekili iken imar konusunda bir kanun teklifi vermiştim ama üzerinde durmamışlardı” dedi.

“Neydi” diye sordum. Emin Şirin, “O zaman bakmamışlardı, ama şimdi yolsuzluklar aldı başını gidiyor, belki Tayyip Bey bu kez kulak verir” dedikten sonra anlatmaya başladı:

“Bak işin özü şu: diyelim ki bir kişi imara açık olmayan bir arazinin sahibi ya da bu araziyi satın aldı. Bu andan itibaren 10 yıl içinde yapılacak imar değişikliğinin yaratacağı kazançtan devlet de payını alsın. Hatta eğer imar planı değiştirilen arazi birinden satın alınmışsa, bu kişi de kazançtan payını alsın. Ben zamanında bunu üçe bölmüştüm, ama oranlar istendiği gibi olabilir.”

Şirin’e bunun yolsuzluğu nasıl önleyeceğini sordum. Onu da anlattı:

“İmara açık olmayan veya oranı düşük milyonlarca metrekare arsa var. Diyelim ki senin böyle bir yerin var. Ama üzerine bir şey yapamıyorsun veya çok sınırlı imarı var. Sonra bir gün biri gelip arsayı almak istediğini söylüyor. Sen de satıyorsun. Sonra adam gidiyor belediyeden imar çıkartıyor. Senin bire sattığın arazinin değeri birden 5’e çıkıyor. Böylelikle sen de kandırılmış oluyorsun. Ayrıca devlet de onca hizmet yaptığı halde hiç pay alamıyor. Ama konu benim önerdiğim gibi kanunlaşsaydı bir kere kimse ucuza arazi alıp sonra imar çıkarıp büyük kâr edemezdi. Belediyeler de yolsuzluğa araç olma suçlamasından kurtulurdu. Gerçi vakit hâlâ geç değil. Çıkarsınlar bu kanunu, imar rantı yoluyla yapılan yolsuzluklar da şıp diye kesilsin.”

İmar işlerinden fazla anlamam, ama bana göre tartışılması gereken bir öneri.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.