Haberler

‘Çevre eleştirisinin çoğu ideolojik’

Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Kadife Şahin
Limak-Bilgin ortaklığının hidroelektrik santralını açan Başbakan, bölge halkına, “Özümüzde, yaratılanı yaradandan dolayı sevmek var” diye seslendi.

Tunceli - Elazığ sınırında bulunan Peri Suyu üzerinde yatırımı tamamlanan Seyrantepe Hidroelektrik santralının açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, günlerdir süren iş dünyası ve medyaya yönelttiği sert üslubunu değiştirerek, Yunus Emre’den alıntı yaparak, “Yaratılanı yaratandan dolayı seviyoruz” dedi.

Başbakan konuşmasının genelinde birlik, beraberlik ruhu ve kardeşlik sevgisinden söz etmesine karşın, medyada yer alan bazı eleştirileri “ideolojik” bulduğunu söyleyerek tekrar tartışma yaratacak bir değerlendirmede de bulundu. Açılış töreninde yöre halkına seslenen Başbakan şöyle konuştu:

‘Büyük kısmı ideolojik’
“Üzerinde bulunduğumuz toprakların tarihinde yaratılanı, yaratandan ötürü sevmek var. Bize düşen üzeri, kimi olumsuz tecrübeler sebebiyle küllenmiş o birlik ruhunu, beraberlik anlayışını yeniden canlandırmaktır.

Bu yaklaşımın vatandaşlarımızdan da tasvip gördüğü her vesileyle ortaya çıkıyor. Halen devam eden bir takım aksaklıkları, eksikleri de en kısa zamanda gidererek inşallah 81 vilayeti 70 milyon vatandaşıyla bir ve beraber olarak aydınlık yarınlarına yürüyüşümüzü sürdürmekte kararlıyız.”

İktidarları döneminde özel sektör yatırımlarını teşvik ettiklerini belirten Erdoğan yine çevrecilere çattı. Bu yatırımların çevreye zararlar verdiği eleştirilerin bir kısmının ideolojik olduğunu belirteren Erdoğan şöyle dedi:

“Bu yatırımları yaparken doğal hayatı da göz önünde bulunduruyoruz. Bu konudaki eleştirilerin çok büyük bölümün ideolojik. Samimi eleştirileri zaten dikkate alıyoruz. Nasıl demokrasi ile güvenlik dengesini gözetiyorsak, kalkınma ile çevre dengesini de sürdürüyoruz. Ama çevre çevre derken önce insan demeyi unutmayalım.”

Balıklara özel geçit
Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, santralın bölge kalkınmasında önemli rol oynayacağını söyledi. Özdemir, “Çevre konusunda da Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdik ve balıkların nehrin üst tarafına geçişi için özel bir balık geçiti yaptık” dedi. Bilgin Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Bilgin de, “Yatırımcı olarak talebimiz yatırım geri ödeme döneminde asgari 5 yıl yatırım indirimi uygulanması” diye konuştu.

1 milyar kilovatsaat elektrik
Limak - Bilgin Enerji ortaklığı ile kurulan Seyrantepe Hidroelektrik Santralı yılda ortalama 180 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretecek. 150 milyon dolara mal olan santralın inşasında yaklaşık 500 kişi çalıştı. Santralın yapımı 3.5 yıl sürdü. Bilgin ve Limak ortaklığı 2013 yılına kadar yatırım tutarı 2 milyar dolar olarak tahmin edilen 2 hidroelektrik santralını daha hayata geçirmeyi planlıyor. 3 santralın devreye girmesiyle birlikte toplam 1 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.