Haberler

“Kır ve Kent Asimetrisinde İsviçre” BETONART’ın Sonbahar Sayısında

Tarih: 21 Ekim 2008
BETONART’ın Sonbahar 2008 sayısı modern İsviçre mimarlığını gündeme taşıyor. Beton kullanımının yenilikçi ve özgün örneklerinin görüldüğü İsviçre coğrafyası, kentsel ve kırsal yerleşim dokularındaki asimetriler ve betonun bu asimetriler içerisinde kendine özgü yer buluşları üzerinden okunuyor. Işıl U. Altınışık ve Burak Altınışık, editörlüğünü üstlendikleri İsviçre bağlamındaki ”Beton ve Anlam” dosyasında, kent-kır ayrımını farklı projeler üzerinden tartışırken, Deniz Güner İsviçre mimarlıklarını tanımlayan güncel bağlamı ele alarak tartışmanın teorik düzlemini sağlamlaştırıyor; İsviçreli mimar Lukas Huggenberger ise kendi projesinde beton kullanımını örnekliyor. Pınar Korkmaz ise, heykeltıraş Rachel Whiteread’in işlerinde betonla ters-yüz edilen mekanları ele alıyor.

BETONART’ta ayrıca Tansel Korkmaz’ın kaleme aldığı metinle Nevzat Sayın’ın Yahşibey’de tasarım ve uygulama zamanlamaları birbirini takip eden ve köyün dokusuyla bütünleşen bir dizi yapısı yer buluyor. Portekizli ekip Atelier de Santos’un Laranjeiras Üniversitesi Konutları ile halen müze olarak kullanılan Freudenstein Kalesi’nin avlusuna yapılan brüt beton ek giriş yapısı da dergide ele alınıyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin, inşa edildiği dönem olan 1970’lerde uluslararası mimarlık ortamındaki öncü fikirlerin etkilerinin görüldüğü ve artık kullanım dışı kalan yerleşkesi de dergideki bir başka proje. Ayrıca 20. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa’da mimari düşüncenin gelişimine yön veren Team 10 üyelerinden İtalyan mimar Giancarlo di Carlo da, çok yönlü meslek hayatı ve projelerindeki katılımcılık prensibi üzerinden değerlendiriliyor.

Dergide, Londra’daki mimarlık okulu AA’in mezunları ve öğrencileri arasında açtığı geçici pavyon tasarımı yarışmasının sonucunda seçilen ve uygulanan pavyon projesi de yer alıyor ve betonun sınırlarının nasıl zorlanabileceğini tartışıyor. Betonart Mimarlık Yaz Okulu, son durağı geçtiğimiz yaz aylarında Londra olan ve mimarlık ve moda tasarımını paralel okuyan Skin+Bones Sergisi ve Temmuz’da Torino’da gerçekleştirilen UIA Mimarlık Kongresi de değerlendirilen diğer gündem maddeleri.

BETONART’a seçkin kitabevlerinden ulaşılabilir veya www.pab.com.tr/betonart websitesinden abone olunabilir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.