Haberler

İzmir Agorası''nda çalışmalar sürüyor

Tarih: 22 Ekim 2008 Kaynak: CNN Türk
"Kent merkezinde dünyanın en büyük antik agorası (antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili, politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan)" kabul edilen tarihi İzmir Agorası''nda kamulaştırma ve yıkım çalışmaları devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Belediyenin tarihi İzmir Agorası''nda sürdürdüğü çalışmalarda önemli bir dönemece girildiği belirtildi.

Bir yandan arkeolojik kazılar sürerken diğer yandan İkiçeşmelik Caddesi''nden geçenlerin, Agora''daki tarihi kemer ve sütunları görebileceği şekilde kamulaştırma ve yıkımların devam ettiği bildirilen açıklamada, bölgedeki eski ve metruk yapıların yıkılarak kazı alanının genişletilmesiyle, Agora''nın kentle buluşmasında çok büyük bir adım atılmış olacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi kapsamında bir yandan İzmir Agorası''nda süren arkeolojik kazılara destek verdiklerini, diğer yandan tarihi kalıntılar üzerinde kamulaştırdıkları yapıları yıkarak, kazı alanının genişlemesinin önündeki engelleri ortadan kaldırdıklarını belirtti.

Agora''nın İkiçeşmelik ile bütünleşmesinin önemine işaret eden Kocaoğlu, 1. derecede arkeolojik sit bölgesinde bulunan yapıların kamulaştırma ve yıkımlarının devam edeceğini, böylece Agora ve çevresinin Arkeoloji ve Tarih
Parkı olarak düzenlenmesinin önünün tamamen açılacağını kaydetti.

Çalışmalar tamamladığında, tarihi aksın kentle bütünleştirilmiş olacağını bildiren Kocaoğlu, yapılan çalışmaların 8 bin 500 yıllık geçmişi olan İzmir''in kültürel ve arkeolojik değerlerini ortaya çıkarmak açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Bugüne dek neler yapıldı?
İlk kamulaştırmalarına 1997''de başlanan, ilk yıkımı ise 2005''te yapılan Agora için İzmir Büyükşehir Belediyesince bugüne kadar 19.3 milyon YTL harcandı.

Bölgedeki 87 parsel için kamulaştırma kararı alınırken, 49 parselin tam kamulaştırılması yapıldı ve 47 bina yıkıldı. Son binaların da yıkılmasıyla Agora-İkiçeşmelik arası açılmaya başladı.

Yapılacak yıkımlarla kısa sürede Agora''daki tarihi sütunlar ve kemerler, ana yoldan görülebilecek hale gelecek.

Agora''nın İkiçeşmelik Caddesi ile buluşması hem ziyaretçiler açısından avantajlı olacak hem de kazı yapılacak alan daha da genişleyerek bugüne kadar toprağın altında bekleyen eserler çıkarılabilecek.

Büyükşehir Belediyesi, tarihi Agora''da 16 bin 853 metrekare kamulaştırılacak alandan bugüne kadar 12 bin 695 metrekaresini kamulaştırdı.

Diğer bölümler için yasal süreç devam ediyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.