Haberler

TOKİ''den Maliye''ye 416 adet arsa talebi

Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: Hürriyet
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yabancılar için inşa edilecek tatil köyü ve yazlıklar için Maliye Bakanlığından 416 adet arsa ve arazi talebinde bulundu. Kamuoyunda İspanya modeli olarak da adlandırılan projede, yabancılara yönelik yazlık ve tatil köyleri, Aydın, Muğla, İzmir, Bursa, Antalya, Balıkesir ve Adana''da inşa edilecek.

TOKİ, bu illerde gerçekleştireceği projeler için Maliye Bakanlığı''ndan 416 adet arsa ve arazi istedi. Maliyeden Bursa''da merkez ilçe Nilüfer''de 1, Karacabey-Kurşunlu''da ise 5 olmak üzere 6 adet, Muğla''da Milas-İsmetpaşa''da 2, Bodrum-Ortakent''de de 1 olmak üzere 3, Balıkesir''de de yine Burhaniye-Çoruk''ta 2, Edremit-Zeytinlik-Altınkum''da da 1 olmak üzere 3 arazi talep edildi.

Proje kapsamında Aydın''da Kuşadası-Türkmen''de 1, Didim-Akbük''te de 9 olmak üzere 10 parça arazi isteyen TOKİ, Antalya''da ise Finike-Kale-Kordon''da 334 adet taşınmaz üzerinde villa ve tatil köyü inşaatı için Maliye''ye başvurdu.

TOKİ''nin İzmir''de gerçekleştireceği projeler için de Maliye''den Çeşme''de 29, Karaburun''da ise 29 adet taşınmaz istendi. Adana''da inşa edilecek yazlık ve tatil köyü için seçilen yer Yüreğir-Köprülü olarak belirlendi ve burada da 2 parça taşınmazın devri için Maliyeye müracaat edildi.

Maliye Bakanlığı''ndan istenen yerlerle ilgili değerlendirme çalışmaları devam ederken, TOKİ''nin talep ettiği taşınmazların toplam büyüklüğü de 8 milyon 776 bin 550 metre kare olarak tespit edildi. Bu yerler içinde en geniş arazinin 4 milyon 272 bin 46 metre kare yüzölçüme sahip Milas-İsmetpaşa''daki arazi olduğu belirtildi.

Gelir paylaşılacak
Yabancılara mülk satışında İspanya Modeli''nin Türkiye''de de hayata geçirilmesi amacıyla Maliye Bakanlığı ile TOKİ arasında bu yılın Mart ayında bir protokol imzalanmıştı.

Protokol uyarınca, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından TOKİ''ye devredilen Hazine taşınmazları üzerinde "arsa karşılığı gelir paylaşımı" yoluyla villa kent ve tatil köyleri inşa ettirilecek.

Maliye Bakanlığı, TOKİ''nin belirlediği arazi ve arsaları, bedelsiz olarak İdareye devredecek. Buralarda gerçekleştirilecek projelere ilişkin ihale de, "Satış, Devir, İntikal, Kiraya Verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği" hükümlerine göre yaptırılacak.

İşin projelendirilmesi, süresi ve ödemeler, sözleşme hükümlerine göre yürütülecek. İşin takibinden de TOKİ sorumlu olacak. TOKİ''nin arsa karşılığı gelir paylaşımı ihalesi sonucunda teklif edilen idare payı gelirinin yüzde 50''si, TOKİ''nin hesaplarına yatırıldığı günü takip eden 15 gün içinde Milli Emlak Genel Müdürlüğüne aktarılacak.

Yüklenici tarafından vadesinde ödeme yapılmaması nedeniyle TOKİ''nin faiz, gecikme zammı ve diğer adlar altında uygulayacağı cezaların da yarısı aynı şekilde Maliyeye intikal ettirilecek. Satışların vadeli olması durumunda ise 15 günlük süre, tutarın TOKİ hesabına geçmesinden sonra başlayacak.

Protokole göre, satışların başlamasını takiben, yüklenici firma tarafından düzenlenecek ve TOKİ''ye verilecek satış raporlarının bir örneği Milli Emlak Genel Müdürlüğü''ne de gönderilecek. TOKİ, yabancılar için yaptırılacak mülklerin satışından 20 milyar dolar gelir bekliyor.

Yurtdışında da pazarlanacaklar Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın İspanya''da yaptığı incelemelerin ardından Türkiye''de de hayata geçirilmesini istediği yabancılara mülk satışında İspanya Modeli ile inşa edilecek konutlar, yurt içi ve yurt dışında pazarlanacak.

Villa kent ve tatil köyleri, az katlı binalardan oluşacak. Buralar, tenis kortları, golf sahaları, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, sağlık üniteleri, alışveriş merkezleri ve diğer sosyal tesislerle donatılacak. Golf sahalarında golf otelleri de inşa ettirilecek. Özel sektör tarafından işletilecek bu yerlerde, hak sahiplerine 5 yıldızlı otelcilik hizmeti sunulacak.

Villa kentler nerelerde kurulacak?
13 Mart 2008 tarihinde Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde TOKİ''nin yabancılar için villa kent ve tatil köyü kurmak amacıyla devrini istediği taşınmazlar şöyle:

-Bursa: Nilüfer-Ataevler, 1 adet, yüzölçümü 84 bin 450 metrekare
-Bursa: Karacabey-Kurşunlu, 5 adet, yüzölçümü 70 bin 22 metrekare
-Muğla: Bodrum-Ortakent, 1 adet, yüzölçümü 977 bin 715,9 metrekare
-Muğla: Milas-İsmetpaşa, 2 adet, yüzölçümü 4 milyon 272 bin 46 metrekare
-Balıkesir: Burhaniye-Çoruk, 2 adet, yüzölçümü 49 bin 447 metrekare
-Balıkesir: Edremit-Zeytinlik/Altınkum, 1 adet, yüzölçümü 379 bin 811,6 metrekare
-Adana: Yüreğir-Köprülü, 2 adet, yüzölçümü 238 bin 449 metrekare
-Aydın: Kuşadası-Türkmen, 1 adet, yüzölçümü 998 bin 839 metrekare
-Aydın: Didim-Akbük, 9 adet, yüzölçümü 393 bin 450 metrekare
-Antalya: Finike-Kale/Kordon, 334 adet, yüzölçümü 251 bin 643 metrekare
-İzmir: Çeşme-Musalla, 26 adet, yüzölçümü 268 bin 582 metrekare
-İzmir: Çeşme-16 Eylül, 1 adet, yüzölçümü 296 bin 932 metrekare
-İzmir: Çeşme-Dalyan, 2 adet, yüzölçümü 159 bin 322 metrekare
-İzmir: Karaburun-İskele ve Merkez, 29 adet, yüzölçümü 334 bin 839 metrekare
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.