Haberler

Mardin Kale yıkılır

Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: Taraf
Tarihî Mardin evlerinin tepesindeki Mardin kalesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. İki yıl önce kaleden düşen kayaların 700 yıllık Zinciriye medresesine zarar verdiğini ve bir evin üzerine düştüğünü hatırlatan halk acil önlem alınmasını istiyor. Kaleyi askerî yasak bölge olmaktan çıkaran ve turizme açmaya hazırlanan Mardin Valiliği kalede sağlamlaştırma ve restorasyon çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağını söylüyor

Yıkılma tehlikesi yaşayan Mardin Kalesi’nin, kış bastırmadan onarılması istendi. Kalede oluşan çatlaklar yüzünden evleri kaleye yakın olan vatandaşlar tedirginlik yaşıyor.

İki yıl önce kaleden kopan kayalar, Zinciriye Medresesi’nin duvarlarını çökertip, bir evin de tamamen yıkılmasına neden olmuştu. Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, kaledeki tehlikeye yıllardan beri dikkat çektiklerini belirterek, kaleden kopacak en küçük bir kayanın ilk olarak 700 yıllık Zinciriye Medresesi’ne zarar vereceğini söyledi.

Proje acil uygulanmalı
Artuklular döneminde Anadolu’da kurulan ilk medreselerden olma özelliğini de taşıyan Zinciriye Medresesi’nin, sahip olduğu görkemli giriş kapısı ile günümüzde turistlerin en çok ziyaret ettikleri mekânlar arasında bulunduğunu ifade eden Altındağ “Kalenin kurtarılması için valilik tarafından hazırlanan projenin en kısa zamanda uygulanması gerekir. Kış aylarına girmeden restorasyon çalışması başlaması gerekiyor. Aksi takdirde kalede bulunan diğer kayaların düşme riski yüzde 90’dır” dedi.

Turizme açılacak
Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar da, kalenin kurtarılması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirterek “Konsolidasyonu ve sağlamlaştırılması yapıldıktan sonra Askerî Yasak Bölge kapsamından çıkartılan kale turizme açılacak. Bu anlamda bölgedeki turizm potansiyelini de önemli ölçüde canlandıracak. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmaları başlayacak” diye konuştu.

Halk tedirgin
Medrese mahallesi sakinleri ise, kalenin yıkılma tehlikesinin devam ettiğini belirterek, yetkililerin bir an önce kaleye gereken korumayı yapmasını istedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.