Haberler

Hızlı trende ikinci etap başlıyor

Tarih: 24 Ekim 2008 Kaynak: Zaman
Ankara-İstanbul arasında seyahat süresini 3 saate indirecek hızlı tren projesinin ikinci etabında (Eskişehir-İstanbul) mutlu sona ulaşıldı. Yargı süreci tamamlanan davada, Danıştay TCDD''yi haklı buldu.

Böylece, 3 yıldır devam eden yargı süreci Demiryolları''nın lehine sonuçlandı. İkinci etabın temelinin yıl sonuna kadar atılması bekleniyor. Yargı sürecinin uzaması mahkemelerin farklı kararlarından kaynaklandı. Bir mahkeme, TCDD''yi haklı bulurken, diğeri ihaleyi iptal eden Kamu İhale Kurumu''nu (KİK) haklı bulmuştu.

Ankara-İstanbul arası hızlı tren projesinin filmleri aratmayan üç yıllık yargı sürecinin öyküsü şöyle: Hızlı tren projesinin ikinci etabı olan Eskişehir-İstanbul ihalesi 2005 yılında yapıldı. İhaleyi, Çinli CRCC-CMC-Cengiz İnşaat-İbrahim Çeçen ortak girişim grubu, 1 milyar 270 milyon dolarlık teklif vererek kazandı. İhale sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından, Yapı Merkezi, ihalede mali tekliflerin değerlendirilmesinde baz alınan ''indirgeme'' yöntemine itiraz ederek Kamu İhale Kurumu (KİK)''na başvurdu. Yapı Merkezi''nin başvurusunu değerlendiren ve haklı bulan KİK, ihalenin "Çinli CRCC-CMC-Cengiz İnşaat-İbrahim Çeçen" ortak girişim grubuna verilmesine ilişkin ihale kararını iptal etti. İhalenin yeniden değerlendirilerek, düzeltici işlem yapılmasına karar verdi. Bunun özerine, ihaleyi kazanan ortak girişim grubu, KİK''in kararının yürütmesinin durdurulması ve iptal istemiyle idare mahkemesine başvurdu. İkinci etabın İnönü-Vezirhan bölümünün ihalesini inceleyen 3. İdare Mahkemesi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)''nın ihaleye ilişkin kararını haklı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. İhaleyi inceleyen 9. İdare Mahkemesi TCDD''nin kararını haksız buldu ve yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Konsorsiyum, iki mahkemeden çıkan farklı kararı, bölge idare mahkemesine taşıdı. Bölge idare mahkemesi, yaptığı inceleme sonrasında TCDD''nin ihaleye ilişkin kararını yerinde buldu ve ihaleyi iptal eden KİK''in kararının yürütmesini durdurdu. Bunun üzerine TCDD ortak girişim grubu ile 2006 yılında sözleşme imzaladı.

Bu arada 3. İdare Mahkemesi ve 9. İdare Mahkemesi davayı esastan görüşmeye başladı. Mahkemeler, önceki kararlarında ısrarcı oldu. Bu sürede ortak girişim grubu ile KİK Danıştay''da davanın görülmesi için başvuruda bulundu. Konuyu inceleyen Danıştay, TCDD''yi haklı buldu. Böylece, 3 yıldır devam eden yargı süreci Demiryolları''nın lehine sonuçlandı. TCDD yetkilileri, bu yıl için ikinci etabın temelinin atılacağını kaydetti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.