Haberler

Kadın dostu kent önerisi

Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet
TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Dedegil, şehirlerin dizayn edilirken kadınların hayatını kolaylaştırmayı değil zorlaştırmayı amaç edindiğini belirterek, "Parklarda saatlerce çocuklarını bekleyen kadınlar için ergonomik koltuk konsun. Üst geçitler kaldırılsın. Otobüs durakları dışında da kadınlar otobüslere alınsın" önerilerinde bulundu.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Alev Dedegil, belediyeler ve bakanlıkların bütçelerini "cinsiyetçi bütçe" çerçevesinde hazırlamaları gerektiğini söyledi.

Milletvekili seçilmeden önce İstanbul’da 30 arkadaşıyla birlikte kurduğu İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezinin (İKAM) kadınlara yönelik hazırladığı ve yürüttüğü bazı projeler hakkında bilgi veren Dedegil, "Cinsiyetçi bütçeleme" konusunda AB ile ortak proje yaptıklarını kaydetti. Dedegil, "Cinsiyetçi bütçe, sonucu direkt olarak kadının hayatına yansıyan hizmetleri üretebilmek için gerekli olan bütçedir" dedi.

"Bütçeyi hazırlarken, kadını bir veri olarak, ana hizmet noktası olarak görmek ve buna bir kaynak ayırma ile bütçenizi o hizmetleri oluşturacak biçimde, kadının hayatına yansıyacak şekilde oluşturma konsepti Türkiye’de yeni başlayan bir süreç" diye konuşan Dedegil, bu konuda eğitim çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Kadınlara yönelik projelerden birisinin de "Tomografi İstanbul" projesi olduğunu anlatan Dedegil, projenin; şiddeti besleyen kaynaklar ve şiddet mağduru kadınların destek beklentileri konusunda ölçüm yapan bir saha araştırması olduğunu söyledi. Komisyon Başkanı Dedegil, bu çalışmayla kadınların sorunlarını tespit etmeyi amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Yani kadınlar, bu şehrin üst geçitlerinden, kaldırım yüksekliğinden memnunlar mı? Tüm il ve ilçeler kadın dostu haline getirilmeli. Üst geçitler kadınlar için bir felaket. Yüksek topuk, hamilelik, kemik erimesi, kucakta çocuk, evde çocuk ve bebek arabası ile bir kadın üst geçidi nasıl kullansın? Kent, erkeklerin çok mutlu ve rahat yaşaması için planlanmış. Üst geçitlerin tümden kaldırılması ve atılması gerekir. Ben bu durumu kendi bölgemdeki yöneticileriyle konuşup tartışıyorum. Bunu tespit etmek ve buna göre önlem almak gerekiyor. Kadın kucağında çocuk, elinde alışveriş yaptığı araba, belki elinden tuttuğu bir çocuk daha, geliyor üst geçin önüne, karşıya geçmek istiyor. Ama nasıl geçecek? Kadın bakış açısının kamu politikalarına yansıması lazım. Bu politika, Avrupa’da bir çok ülkede var."

Dedegil, "kadın dostu kentler" oluşturulması gerektiğini belirterek, kadınların sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapıldığı zaman bu kentlerin yaratılabileceğini söyledi. Kanada’da belediyenin kadınlara yönelik bir uygulamasını anlatan Dedegil, "Otobüslerin hava karardıktan sonra, kadın yolcular için iki durak arasında durma mecburiyeti var. Bu basit bir olay ama o saatte dışarıda olan kadının güvenliği için çok önemli bir şey. Bu uygulama bizde de yapılabilir" diye konuştu.

Yerel yöneticiler, şehir planlaması yaptıklarında kadınları ’doğal partner’ kabul etmesi gerektiğini belirten Dedegil, "Belediyeler mutlaka kadınlarla ortak karar almalılar. Şu anda belediye meclislerinde yeteri kadar kadın olmamamsı buna gerekçe olamaz" diye konuştu.

Bizde hala üç ızgaralı bank
Komisyon Başkanı Dedegil, şehirlerde bir hizmet yapılırken, daha proje aşamasında, il ya da ilçe meclis genel kurulunda yer alan kişilerin, "Bunu yapmayalım. Çünkü bu kadınların hayatını zorlayacak bir çalışma" demesi gerektiğini ifade etti.

Kadınların, çocuklarını götürdükleri parklarda uzun vakit geçirdiklerini ifade eden Dedegil, "AB’de bir çok belediye çocuk parklarındaki standart bankları kaldırdı ve onların yerine ergonomik koltuklar koydu. Çünkü kadın o bankta bazen üç saat oturuyor. Biz ise hala üç tane ızgaradan oluşan bir tahta bankı koyuyoruz ve bu da o kadın için işkence gibi oluyor" dedi. Kadınlar, çocukları için uzun süre parklarda oturmak zorunda kalıyor. Kitabını veya örgüsünü de yanına alıyor kadınlar. Çocuğunu beklerken, daha rahat oturma imkanı sağlayacak koltuklar konması gerekir. Bu konuda yeteri kadar bütçe ayrılmalı" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.