Haberler

İstanbul için yeni yönetim modeli

Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Cumhuriyet
CHP, İstanbul başta olmak üzere Büyükşehirlerin yönetimlerine ilişkin “yönetimde etkinlik” ilkeleri çerçevesinde yeniden yapılandırılma önerdi. CHP’nin hazırlanan yeni programında İstanbul’un bir dünya kenti olduğu vurgusu yapılırken, “İstanbul’a özgü bir yönetim modeli oluşturulması ayrıcalık değil, ulusal bir sorumluluktur. İstanbul yönetiminin alacağı tüm kararlar, ulusal kalkınma planı ve yıllık programlarla uyumlu olacaktır” denildi.

CHP’nin tartışmaya açılan yeni program taslağında, İstanbul başta olmak üzere metropol kentlerin yönetimine ilişkin yeni yaklaşımlar ortaya konuluyor ve metropol niteliği kazanan büyük kentler için, kendine özgü koşulları, sorunları ile beklentileri yanıtlayacak metropol yönetim modellerinin özel yasalarla oluşturulması öngörülüyor. Oluşturulacak metropol yönetim modellerinin, büyüme ve gelişmeye paralel olarak kendilerini yenileyebilecek bir dinamik yapılanma süreci içermesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

İstanbul vurgusu
CHP taslak programında İstanbul yönetimine ise ayrı bir başlıkta yer veriliyor. Programda, İstanbul’un metropol kent olma özelliğine dikkat çekilirken, şunlar kaydediliyor: “Bir megapol olan İstanbul, ülkemizdeki yerleşme düzeninin en üst kademesini oluşturmasının yanında, ilişkileri ve etki alanlarıyla ülke sınırlarını taşan bir ‘Dünya Kenti’ niteliğindedir. Bir dünya mirası olan İstanbul’un yerel, bölgesel ve evrensel konumu sorgulanarak, yeni yönetim modelinin etkin, demokratik ve yönetim bilimi ilkelerine uygun olarak biçimlendirilmesine özen gösterilecektir. İstanbul’un sorunlarıyla çevre illerin sorunları iç içe ve karşılıklı olarak bölgesel düzeyde etkileşim içindedir, İstanbul’un mevcut il sınırlarını aşan bölgesel etki alanını dikkate alan bir megapol kent modeli kurgulanacaktır. Yeni yönetim modeline uygun mali kaynaklar yaratılacaktır.Yeni yönetim modeli oluşturulurken, sürdürülebilirlik, hizmette yerindelik, yerinden yönetim, saydamlık, açıklık, hesap verebilirlik, katılım ve bilimsellik ölçütlerine tam uyum gösterilecektir. Yeni yönetim modelinde, İstanbul’un doğal afetlere karşı hazırlıklı hale getirilmesinin yönetsel yapısı da etkinleştirilecektir.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.