Haberler

Donald Trump, dev golf tesisi inşa ediyor

Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Yerel yetkililerle çevrecilerin itirazına rağmen İskoç hükümetinin desteğini alan Trump, projesine başlamak için düğmeye bastı. Golf tesisinin koruma altındaki kumullara zarar vereceğine dikkat çeken çevrecilerse umutlarını küresel mali krize bağladı.

Ünlü emlak kralı Donald Trump istediğini aldı. Yerel yetkililerle çevrecilerin tepkisine rağmen hükümetin onay vermesiyle Trump, İskoçya’nın batısında kumsallarıyla ünlü Aberdeen Shire’da dünyanın en büyük golf tesisini inşa edecek.

Tesis, 566 hektarlık bir alana yayılacak. İki golf sahasıyla, 450 odalı bir otel ve 500 lüks evden oluşacak. 2 yıldır tartışma konusu olan proje, İskoç iş dünyasıyla çevrecileri karşı karşıya getirmişti.

Yerel meclisle çevrecilere rağmen yerel hükümet projeyi onayladı
Yerel meclisin ret cevabı üzerine yerel işadamlarıyla turizm ajansları, Trump için lobiye başlamış, devreye giren hükümet prosedür dışına çıkarak ünlü işadamının başvurusunu inceledikten sonra onaylamıştı. Hükümet, golf tesisinin bölgeye getireceği ekonomik ve sosyal faydaları hesaplıyor. Trump da, projesinin hem bölge hem de İskoçya’nın geneli için gurur kaynağı olacağı iddiasında.

Çevrecilere göre proje, koruma altında kumullara zarar verecek
Ancak çevreciler, tesisin nadir hayvan türlerine evsahipliği yapan bölgeye zarar vereceğini vurguluyor. Umutlarını da küresel mali krizin etkisiyle Donald Trump’un paraya sıkışıp projeyi gerçekleştirmemesine bağlıyorlar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.