Haberler

Topraklar çölleşme tehdidi altında

Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 7. Gözden Geçirme ve Bilim Teknoloji Komiteleri’nin (UNCCD) toplantıları dün İstanbul’da başladı. Sözleşmeye taraf 193 ülkenin temsilcilerinin katıldığı ve 2 hafta sürecek toplantılarda küresel ısınmanın etkilerini en aza indirgeyecek çözümler belirlenecek.

İstanbul Grand Cevahir Otel’de başlayan ve 14 Kasım’a kadar sürecek olan toplantıların açılışı dün yapıldı.

UNCCD İdari Sekreteri Luc Gnacadja, dünyanın büyük bir tehdit altında bulunduğunu ve çevresel olarak önemli değişimler yaşandığını ifade etti. Çevrenin tahrip olması sonucunda biyoçeşitliliğin azaldığını, insan yaşamının tehdit edildiğini belirten Gnacadja, “150 yıl içinde bir ‘Karbon Medeniyeti’ haline geleceğiz. Sözleşme, çölleşmenin akut bir tehdit olduğu bu dönemde daha acil çözümler sunuyor. Çölleşme ile küresel olarak mücadele edebilmek için geçen yıl Madrid’de 10 yıllık stratejiler belirlendi. İstanbul toplantıları, Madrid’de alınan kararların denenmesi açısından önem taşıyor” dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Türkiye’nin topraklarının yüzde 60’ının erozyon ve çölleşme tehdidi altında olduğuna dikkat çekerek çölleşmenin, dünyanın birçok bölgesinde ekonomik, sosyal ve çevresel bakımdan önemli bir sorun olarak kendini hissettirdiğini belirtti. Çölleşmenin dünya genelinde 4 milyar hektardan fazla alan, 110 ülke ve 1 milyardan fazla nüfusu tehdit ettiğini vurgulayan Eroğlu, yıllık maliyetinin de 42 milyar dolar olduğunu söyledi. Eroğlu, insanlığın, aydınlık geleceğinin resminin İstanbul’da çizilmeye başlanacağını dile getirdi.

Sonuçlar Taraflar Konferansı’na sunulacak
Küresel bir ortaklıkla çölleşmeyi azaltmak, önlemek ve bozulmuş alanları yeniden kazanmak, kuraklığın etkilerini hafifletmek için toplantılarda elde edilecek sonuçlar 2009 sonbaharında düzenlenecek olan 9. Taraflar Konferansı’na sunulacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.