Haberler

''Kriz, İstanbul''un finans merkezi olmasını hızlandırır''

Tarih: 6 Kasım 2008 Kaynak: Zaman Yazan: İbrahim Balta, Serkan Şahin
Türkiye Bankalar Birliği''nin 50. kuruluş yılı resepsiyonunda gündem küresel kriz ve İstanbul''un finans merkezi olmasına ilişkin projeydi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün de katıldığı resepsiyonda gazetecilere açıklamalar yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkan Vekili ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, İstanbul''un finans merkezi olması projesinin ertelenmediğini, bu ortamda cazibesi öne çıkarılması gereken bir konu haline geldiğini söyledi. Çağlar, bütün dünyada paranın nereye gideceği konusunda ve büyük ekonomilerde ciddi sorunlar bulunurken, Türkiye''de bankacılık sektörünün dimdik ayakta durduğunu, bunun da finans merkezi olma olgusunu hızlandırabileceğini vurguladı. Çağlar, Ziraat Bankası''nın İstanbul''a taşınması konusunda herhangi bir aksama bulunmadığını, arsayı aldıklarını ve proje firmalarıyla görüşüldüğünü de aktardı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de İstanbul''un uluslararası nitelikte bir finans merkezi olmasının meydana getireceği potansiyelin sadece Türkiye için değil, bölge için de çok önemli fırsatlar sunacağını ifade etti. Özince, "Birliğimiz Türkiye''nin ve İstanbul''un uluslararası nitelikte bölgesel bir finansal merkez olması projesi için bir fizibilite raporunun hazırlatılmasına öncülük etmiştir. Raporun sonuçları göstermektedir ki İstanbul, bölgesinde güçlü ve doğal bir adaydır. Birliğimiz bu projenin hayata geçirilmesinin takipçisi olacaktır ve gerekli çabayı gösterecektir." diye konuştu. Özince, derin ve bulaşıcı olan dünya finans krizinde öncelikli görevlerinin Türk bankacılık sistemine duyulan güven ve itibarını korumak olduğunu da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ise Türk bankalarının 2001''de bir sınav atlattığını, şimdi yeni bir sınavla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Bankacılık sektörümüzün krizi çok iyi karşılaması mutluluk verdi." şeklinde konuştu. Henüz finansal krizin sona ermediğine dikkat çeken Gül, "Bugün ne büyük telaş göstermeliyiz ne de hiçbir şey yokmuş gibi davranmalıyız. Büyük bir gayret içerisinde beraber çalışmalıyız." ifadelerini kullandı. Türkiye''nin küresel krizden çok kuvvetli çıkacağına inancını tekrarlayan Cumhurbaşkanı, bugünlerin fırsat olacağını vurguladı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nda gerçekleştirilen gecede iş ve finans dünyası temsilcileri bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası''nın özel bir konser verdiği gecenin sonunda, bankacılık sektörünün duayenlerinden Prof. Dr. Seza Reisoğlu''na ''Onur Ödülü'' verildi. Öte yandan Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu''nun, piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere bugün Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşecekleri bilgisini verdi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.