Haberler

İstanbul''a tepeden bakıyor

Tarih: 6 Kasım 2008 Kaynak: Sabah
261 metre ile Türkiye''nin en yüksek binası olan İstanbul Sapphire, Maslak- Levent hattındaki diğer projelere tepeden bakıyor. En yüksek katı olan 56. katına asansörle 6 dakikada çıkılan projenin kuzey cephesinden Karadeniz güney cephesinden ise Haliç 360 derece izlenebiliyor ..

Dubai''deki Burj Dubai projesi 512 metre ile dünyanın en yüksek binası olmaya day. Türkiye''de ise Maslak''ta yükselen İstanbul Sapphire 261 metre ile Türkiye''nin en yükseği olmaya aday.

Asansörle 6 dakika
Kiler Holding tarafından inşa edilen ve bugün itibarıyla Türkiye''nin en yüksek binası olma özelliğine sahip İstanbul Sapphire projesinde sona yaklaşıldı. Kaba inşaatı taahhüt edilen süre içinde tamamlanan binanın en son aşamasını görmek için çıktığımız 226 metre yükseklikteki Seyir Terası''na asansörle altı dakika süren çıkış bile daha manzarayı görmeden ne kadar yükseğe çıkacağımız anlamak için yeterli bir sebep. Sapphire''i en yüksek yapacak 261 metrelik yükseklik ise gökdelenin tepesine yerleştirilecek simgesel antenle sağlanacak.

360 derece manzara
550 metrekare büyüklükteki dairelerin bulunduğu dördüncü bölümde tek sir dairede 360 derece İstanbul manzarası izlenebiliyor. Katın tamamını kaplayan bu dairelerin yatak odasından Karadeniz manzarası, oturma odasından Haliç manzarası izlenebiliyor. Sapphire''in en yüksek noktası olan Seyir Terası''ndan bakıldığında, yanından geçerken devasa duran İş Kuleleri, Sabancı Center, Tekfen Tower gibi Maslak ve Levent bölgesinin en yüksek yapıları bile küçük kalıyor. Eğer İstanbul''a ilk defa gelen bir turistseniz Seyir Terası''nda 360 derece dolaşarak şehir hakkında genel bir bilgi almanız yeterli. Bir landa Fatih Ormanları, diğer tarafta ise Boğaz manzarası izlenebiliyor. Bir başka önemli nokta ise projenin bulunduğu yerden bakıldığında Manhattan''ı andıran görüntü.

Rakamlarla Sapphire
 - Toplam yatırım maliyeti: 200 milyon dolar
 - Rezidans fiyatları: 1 milyon dolar - 7.5 milyon dolar arası
 - Toplam rezidans sayısı: 174
 - Satılan rezidans oranı: yüzde 40

Sapphire noktaları
 - İstanbul Sapphire 261 metre yüksekliği ile Türkiye''deki en yüksek bina. 
 - Toplam 66 katta 165 bin 139 m2 inşaat alanına sahip. 
 - Çift cephe sistemi ile ev sahipleri istedikleri yükseklikte teras ve bahçe kullanıma sahip. Sistem ile ayrıca enerjiden yüzde 25 tasarruf ediliyor. 
 - 30 metre yükseklikte ve 4 bin 500 m2 büyüklükte havuz ve spor merkezi ile dünyaca ünlü bir kuruluşun işleteceği bir spa merkezi bulunacak. 
 - Biri seyir terası diğeri de onun üstünde bulunan katta dünyaca ünlü iki adet restoran olacak. 
 - 163 metre yükseklikte boğaz manzaralı Türkiye''nin en yükske golf antreman sahası yer alıyor. 
 - Sapphire için yapılan testlerde harcanan beton ve demirle her katında 4 daire bulunan 10 katlı bir bina yapmak mümkün. 
 - Sadece betornarme karkasından ve cephesinden kaynaklanan rsktra maliyet 52 milyon dolar.

Gökdelende dikey bahçe
Mimar Murat Tabanlıoğlu''nun deyimiyle kaya bir zemin üzerinde olması nedeniyle İstanbul''un depreme en dayanıklı arazilerinden biri üzerine inşa edilen Sapphire projesi ev ve sosyal alanlardan oluşuyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni
163 metre yükseklikte boğaza nazır golf antreman sahası ve spor merkezinde İstanbul ormanlarına karşı yüzme fırsatı. Toplam 66 katlı proje katların 10''u zemin altında 56''sı ise zemin üstünde bulunuyor. Proje kapsamındaki 22 farklı tipte 174 rezidans dairesi bulunuyor. Mimarisi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan Sapphire''de en dikkat çeken ayrıntı ise yaratılan dikey bahçelerle projenin soğuk bir gökdelenden ayrılması. Böylece 56 katlı gökdelende yeşil bir alanda yaşıyor izlenimi veren bu mimari örnek son dönemde yapılan projelerde de rezidansları ultra modern yapılar olmaktan çıkarıp şehir hayatıyla birleştiren unsurlar olarak kullanılıyor. Sapphire de ''ekolojike en yakın'' mimari anlayışa yer vermek için kullanılan çift cephe sistemi insanlara gökdelende bile camları açabilme lüksü sağlıyor. Aradaki hava kanalları vasıtasıyla evler bu şekilde havalandırılabiliyor.

4 metre tavanla derinlik yaratılıyor
Sapphire projesindeki en dikkat çekici ayrıntılardan biri metrekareler kadar metreküplere de önem verilmesinde. Metreküpler evlerdeki derinlik duygusunu artıyor. Bu ise yüksek tavanlı binalar ise mümkün. İstanbul Sapphire projesindeki rezidanslarda bulunan 4 metre yüksekliğindeki tavanlarla yaşam standartlarının maksimize edilmesi amaçlandı.
Konuyla İlgili Linkler
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.