Haberler

800 yıllık ticaret merkezi AVM''lere karşı yenileniyor

Tarih: 10 Kasım 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Eşref Akgün
Selçuklular''dan günümüze 800 yıldır Kayseri''de ticaretin nabzının attığı kapalıçarşı, müşterilerini alışveriş merkezlerine kaptırınca esnaf vizyonunu değiştirmeye başladı.

Yıllardır ciddi bir bakımdan geçmeyen Türkiye''nin ikinci büyük çarşısındaki yenileme çalışmaları Anıtlar Yüksek Kurulu''nun onayı çerçevesinde başlatıldı. Öncelikle sağlıklı bir kanalizasyon sistemine kavuşturulan çarşıda aydınlatma, elektrik ve iletişim sistemleri yenilendi. Kış mevsiminde ısınma problemi nedeniyle uğramayan müşterileri yeniden çekmek için doğalgaz ısıtma sistemi kuruldu. Bunlarla birlikte modern alışveriş merkezlerindeki işyeri ve tabelalardaki simetrinin tarihi çarşıda da uygulanması için girişimler başlatıldı. Kapalıçarşı esnafından, simetrik olmadığı gibi görüntü kirliliği oluşturan tabelaların sökülmesi ve yerine daha modern tabelaların konulması istendi.

Kapalıçarşı Yaşatma, Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mehmet Tepe, İstanbul''daki Mısır Çarşısının ardından Türkiye''nin ikinci büyük kapalıçarşısı olan ticaret merkezini daha cazip hale getirmek amacıyla projeler ürettiklerini söyledi. 800 işyerini barındıran 800 yıllık tarihi çarşıyı modern alışveriş anlayışına uygun biçimde yenilediklerini belirten Tepe, çalışmaların hızla devam ettiğini ve kış aylarına yetiştirileceğini ifade etti. Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Çevrim, alışveriş kültürünün her geçen gün değiştiğini ifade etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.