Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Bahçelievler’e yapılan dev yatırımlar hizmete girdi

Tarih: 11 Kasım 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bahçelievler’e yapılan 154 tesisin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bahçelievler’e yapılan 154 tesisin açılışı, yapımı süren 15 yatırımın ve programlanan 5 projenin de tanıtımının yapıldığı tören Bahçelievler Hasan Doğan Spor Kompleksi önünde gerçekleştirildi. Soğuk havaya rağmen İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, bazı İstanbul milletvekilleri, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu katıldı.

Törende konuşan Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke kalkınmasında yerel yönetimlerin önemini bildiği için reform nitelikli yasalar yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanlarını 3,5 kat arttırdığını belirtti. Günümüz dünyasında şehirlerin yarıştığını belirterek bu yarışta Başbakan’ın 1994 başlattığı yönetim anlayışını sürdürdüklerini ifade eden Topbaş, İstanbul’da yaptıkları yatırımları şöyle özetledi: “İstanbul’un ulaşımından ekonomisine kadar her alanda planlarımız yaptık ve çalışmalarımızı buna göre devam ettirmekteyiz. Bu yıl sonuna vardığımızda İstanbul’da yaptığımız yatırımların toplamı 25 katrilyona ulaşacak. Bunun 11 katrilyonu Ulaşımı bunun 13 katrilyonu da İlçe ve beldelere yapılan yatırımlar. Ulaşım mastır planlarımız yaptık ve 44 km. olarak devraldığımız raylı sistemleri 66.km’ye çıkardık. 60 km. lik inşaatımız ise devam etmekte. Dört nokta arasındaki 70 km.lik bir raylı sistemimizde şuanda ihale aşamasına geldi. Deniz ulaşımını çok ciddi bir düzeye getirdik. Geçen yıl itibariyle 98 milyon insan 25 milyon araç taşıdık. İstanbul’da Metrobüs olayını gerçekleştirdik. Bugün Metrobüs’ün İstanbul’da günde taşıdığı yolcu sayısı 530 bin. Yaptığımız araştırmalarda Metrobüs’e binenlerden yüzde 21.3’ünün araçlarını bırakarak Metrobüs’e yöneldiğini tesbit ettik. Şubat ayı içerisinde metrobüs hattımızın Anadolu’ya geçişinin açılışını inşallah birlikte yapacağız.”

Ana muhalefet partisi liderinin Avcılar Belediyesi tarafından yaptırılan bir parkın açılışına katıldığına değinen Topbaş, “Ben bir kendi belediyecilik anlayışımıza bakıyorum birde onlarınkine. Bu milletin önüne hangi projeleri yaptık diyerek çıkacaklar merak ediyorum.” dedi. Topbaş şöyle devam etti. “Bu hafta içerisinde 4 beldemizde toplu açılış törenleri yaptık. Buralara yaptığımız yatırımların 327 trilyon. Burada yaptığımız yatırımların açılışına Sayın Başbakanımızı davet etmiyoruz. Biz bu hizmetleri sizin gösterdiğiniz anlayışla yapmaktayız. Geçen haftalarda Ana muhalefet partisinin lideri Avcılar belediyesinin orada yaptırdığı bir parkın açılışına gelerek bir konuşma yaptı. Ben şimdi sayın başbakanımızın belediyecilik anlayışına bakıyorum bir de CHP’ye bakıyorum. Türkiye’nin birçok yerinde başta İzmir olmak üzere belediyeleri olmasına rağmen hangi yüzle vatandaşın önüne çıkacaklar diye düşünüyorum.”

Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” sözünü hatırlatan Topbaş, önümüzdeki yerel seçimlerde bu milletle aynı duyguları paylaşmayanların endişe duyması gerektiğini belirtti. Nerde insan varsa orada hizmet olmalı diyerek iş yaptıklarını ifade eden Topbaş şöyle devam etti: “Bahçelievler’e yaptığımız yatırımların toplamı 630 triyon. Yağmur yağdığında Tavukçu Deresi’nde neler olduğunu hatırlarsınız. Ayrıca 3 insanımızın da canına mal olmuştu burası. Tavukçu Deresi’nde yaptığımız çalışmalarla artık Bahçelievler çok daha sorunsuz ve güvenli bir hale geldi. Biz nerde insan varsa orada hizmet olmalı diyerek iş yapıyoruz. Biz İstanbul için çalışıyoruz. Mevlana’nın dediği gibi; “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” Bizi diğerlerinden ayıranda bu. Biz bu milletle aynı duyguları paylaşıyoruz. Ve paylaşmaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, bazı İstanbul milletvekilleri, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu , merhum Hasan Doğan''ın eşi Aysel Doğan ve oğlu Selim Doğan Bahçelievler’e yapılan yatırımların toplu açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından Başbakan Erdoğan ve davetliler yeni yaptırılan Bahçelievler Hasan Doğan Spor Kompleksi’ni gezdi.

Hasan Doğan Spor Kompleksinin Teknik Bilgileri:
Bahçelievler Hasan Doğan Spor Kompleksi Kocasinan Merkez Mahallesi Kemal Sunal Caddesi üzerinde toplam 7440 metrekare inşaat alanlı olup, bodrum kat, zemin kat ve tribün katından oluşmaktadır. Bu spor kompleksinde 51 araçlık otopark, 406 kişi tribün kapasiteli yarı olimpik (özürlü yüzme imkanlı) yüzme havuzu, 614 kişi tribün kapasiteli spor salonu, Türk hamamı, fitness salonu, jakuzi, sauna, hakem ve sporcu soyuma odaları, idari bölüm ve sağlık bölümlerinden oluşmaktadır. Hasan Doğan Spor Kompleksinde projelendirilen tenis, basket, voleybol alanları, doğal çim futbol sahası,10 bin seyirci kapasiteli tribünler ise bir sonraki etapta ihale edilecektir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.