Haberler

İzmir''de Hemzemin Geçitler Tarih Oluyor

Tarih: 11 Kasım 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir’de kesintisiz ulaşımı engelleyen hemzemin geçitlerden 12 tanesini ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, trafiği büyük ölçüde rahatlattı. Şimdi sırada, yapımı süren ve projelendirilen 10 nokta daha var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa–Menderes arasındaki 80 kilometrelik demiryolunu metro standartlarına çıkartmak için yaptığı çalışmalarını sürdürüyor. İstasyon yapımlarının sürdüğü proje kapsamında tamamlanan karayolu alt-üst geçitleri de teker teker hizmete alınıyor. Böylece hat boyunca bulunan hemzemin geçitler kaldırılarak hem kesintisiz karayolu-demiryolu ulaşımı sağlanmış oluyor, hem de yayalar için geçiş emniyeti sağlanıyor. Proje kapsamında şu ana kadar 12 noktada, inşa edilen alt-üst geçitler sayesinde demiryolu hemzemin geçitleri kaldırıldı; yayalar ve sürücüler güvenli geçiş, karayolu –demiryolu trafiği açısından da kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu.

Hemzemin geçitlerde son durum
Aliağa-Menderes Raylı Sisteminin Geliştirilmesi Projesi 1. etap işleri arasında yer alan Sarnıç Karayolu Üst Geçidi ve Gediz Karayolu Alt Geçidi, 6. etap işleri arasında yer alan Bayraklı Karayolu Üst Geçidi, 4. etap işler arasında yer alan Kemer ve İnkılap Karayolu alt geçitleri, 5.etap işleri arasında yer alan Gaziemir Ulaştırma Okulu önündeki karayolu alt geçidi ve Adliye üst geçidi tamamlanarak ulaşıma açıldı, bu noktalardaki hemzemin geçitler kaldırılmış oldu.

2. etap işleri arasında yer alan Karşıyaka Tüneli üzerinde bulunan Karşıyaka Çarşı girişi ve Girne Caddesi hemzemin geçitleri ile 3. etap Şirinyer Tüneli üzerinde yer alan Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal Caddesi ve Koşu demiryolu hemzemin geçitleri de kaldırılarak yayalar ve sürücüler için emniyetli geçiş sağlandı. Ayrıca Karşıyaka 6026 Sokak’ta projelendirilen karayolu alt geçide de tamamlandı. Karşıyaka Alaybey’deki hemzemin kaldırılması için imalatlar devam ediyor.

Anadolu Caddesi’nde şu anda yapımları süren Harmandalı ve Büyük Çiğli geçitleri kapsamında Tuzla ve Hava Üssü caddelerinde inşaa edilmekte olan karayolu alt geçitleri ile taşıt trafiği alta alınacak. Bu çalışmaların da Aralık ayında sonuçlandırılması hedefleniyor. Öte yandan Evka 5, Ülkü Sineması, Kahramanlar, Şemikler, Ulukent ve ESBAŞ’da da alt-üst geçitler oluşturularak hemzemin geçitlerin kaldırılması için projeler tamamlandı, kamulaştırma çalışmaları sürüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.