Haberler

Metrobüs inşaatı tam gün mesaiyle şubata yetişecek

Tarih: 23 Ocak 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Yasin Kılıç
İstanbul'un trafik problemine çözüm için geliştirilen metrobüs sistemi şubat ayında Boğaziçi Köprüsü'nü geçerek Kadıköy Söğütlüçeşme'ye ulaşacak. Söğütlüçeşme'den metrobüse binen bir vatandaş 38 dakikada Topkapı'ya, bir saatte Avcılar'a ulaşacak.

Ekim ayında başlayan ve Boğaziçi Köprüsü trafiğini kilitleyen Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu metrobüs inşaatında çalışmaların yüzde 80'i tamamlandı. Yol genişletme çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, 500'e yakın işçinin çalıştığı inşaatın şubat ayının ikinci haftasına kadar tamamlanacağını kaydetti. Metrobüs sisteminde hafriyat ve kazı çalışmalarının önemli bir kısmının bitirildiğini belirten yetkililer, beton kalıp dökmenin gündüz, hafriyat ve nakliye çalışmalarının gece yapıldığını söyledi. Köprüye kadar kendi şeridinde, köprü üzerinde sağ şeridi kullanacak olan metrobüslerin 1,5 kilometrelik Boğaz Köprüsü'nü yoğun trafikte bile 4 veya 5 dakikada geçmesi planlanıyor. Metrobüs sisteminde Avcılar'dan gelen yolcular Zincirlikuyu'da aktarma yaparak Söğütlüçeşme otobüsüne geçiş yapacak. Vatandaşlar metrobüs sisteminde 2 bilet ile Avcılar'dan Söğütlüçeşme'ye trafiğe takılmadan ulaşabilecek.

Metrobüsün 4. etabı Avcılar-Beylikdüzü hattının ise haziran ayında bitmesi planlanıyor. Büyükşehir metrobüsün 4. etabı için 100 milyon TL kaynak ayırdı. Köprü trafiğini felç eden inşaat çalışmalarının bitmesi ile şu anda 550 bin kişinin kullandığı metrobüste yolcu sayısı 1 milyona ulaşacak. Metrobüsün üçüncü etabında Hollanda'dan 1,2 milyon Euro'ya alınan Phileas marka hibrit araçlar sefer yapacak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.