Haberler

"Ankara''yı uluslararası marka kent yapacağız"

Tarih: 23 Ocak 2009 Kaynak: Cumhuriyet
MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara''nın kültür dokusunun yok edildiğini belirterek, Belediye Başkanı olması halinde öncelikli olarak Ulus''ta bulunan "tarihi" yeniden gün yüzüne çıkaracaklarını ve Ankara''yı marka kent yapacaklarını söyledi.

MHP''nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediye Başkanı olması halinde Ankara''nın vizyonunu değiştirecek çalışmalara imza atacaklarını, uzlaşmacı bir yaklaşımla bu görevi yerine getireceğini iddia etti. Yavaş, Ankara''nın tarihi dokusunu ortaya çıkaracak çalışmalara imza atarak Ankara''yı zenginleştireceklerini açıkladı. Beypazarı''nda göreve gelmesinden sonra da uzlaşmacı bir yaklaşım sergilediklerini belirten Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olması halinde de daha önce başkanlık yapan kişilerin deneyimlerinden de yararlanabileceğini söyledi.

"Ulus''u yayalaştıracağız, Ulus''un tarihi yanını ortaya çıkaracağız"
Beypazarı''nda yaptıkları işlerin "marka kent" imajıyla uyuştuğunu söyleyen Yavaş, Ankara''nın marka kent olması için neler yapılması gerektiğine yönelik çalışma hazırladıklarını anlattı.

Yavaş, Ankara''da çok fazla masraf yapılmadan tarihi yanının ortaya çıkarılabileceğini ifade ederek, "Hacı Bayram, Agustos Tapınağı, Kaledibi; bunlar benim en çabuk yapabileceğim işler. Onların restorasyonunun yapılması. Daha sonra Ulus''ta Cumhuriyet''in ilk yıllarında yapılan tarihi mimari var. Bunlar artık 100 yıla yaklaştı, hepsi de tescilli binalar. Sadece aradaki bazı binaları yok edip, basit restorasyonlarla Ulus ortaya çıkacak durumda. Ulus''u yayalaştıracağız. Ulus esnafı artık filmlerde gördüğümüz gibi ya da kalabalık tatil beldelerinde gördüğümüz gibi turist kaynayacak" dedi.

"Ankara''nın kültürü yok ediliyor"
Ankara''ya turist gelmesinin taksiciye iş, esnafa iş ve istihdam demek olduğunu belirten Yavaş, Ankara''nın zenginleşmesi için önemli olduğunu ancak en önemli yanının kültürün korunması olduğunu vurguladı. Ankara''da kültürün yok edildiğini söyleyen Yavaş, şöyle konuştu:

"Kültürümüz yok oluyor. Şimdiye kadar da çok önem verilmediğini düşünüyorum. Tarihi binalar da önem verilmezse insan gibi ölüyor. Maalesef yapılıyor bu. Kalenin civarındaki yerler, İstiklal Mahallesi civarına gittiğiniz zaman bir takım çalışmalar var ama bir an evvel bunların kurtarılması lazım. Bunu ben başarabileceğime inanıyorum. Bunun yanında termal sağlık turizmi var. 15 günlüğüne gelirler termal turizm için, sağlık turizmli için. Bunları alıp Ankara civarlarında hatta günübirlik yakın illere kültür turları yapılabilir. Önemli olan Ankara Belediye Başkanı''nın çatışmacı değil bir kamu görevlisi gibi hatta bir Kültür Bakanı gibi çalışıp hem Ankara''yı tanıtması hem de Ankara''ya turist getirerek Ankaralı hemşerilerimizin zenginleşmesi için çalışması lazım. Marka kent olması lazım çünkü başkent burası sıradan bir il değil Türkiye''nin kalbi. Bunun başarılabileceğine inanıyorum" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.