Haberler

‘Four Seasons'' sürprizi

Tarih: 30 Nisan 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Gürkan Akgüneş
UNESCO heyeti İstanbul''un ‘Dünya Kültür Mirası Listesi''nde kalıp kalmayacağını belirleyecek rapor için incelemelere başladı.

İstanbul''un "Dünya Kültür Mirası Listesi"nde kalıp kalmayacağını belirleyecek raporu hazırlamak üzere kentte incelemelere başlayan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü''nün (UNESCO) üç kişilik heyeti, dün Aya İrini, Four Seasons ek otel inşaatı ve Yenikapı Marmaray kazı alanında incelemelerde bulundu. Heyettekiler, yetkililere sık sık soru sorarak cevapları not etti.

UNESCO Tarihi Yerler ve Anıtlar Uluslararası Konseyi (ICOMOS) uzmanı David Mitchelmore, ICOMOS Kentsel Planlama Uzmanı Prof. Astrid Debold-Kritter ve UNESCO Avrupa ve Kuzey Amerika Programı Uzman Asistanı A. Junaid Sorohs-Wali''den oluşan heyet, dün 10.00 sıralarında Topkapı Sarayı dış avlusundaki Aya İrini Müzesi''ne geldi. UNESCO heyetine, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürü Hüseyin Kaya, İl Özel İdaresi Proje Koordinasyon Birimi Direktör Yardımcısı Yalçın Kaya eşlik etti.

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık (İSMEP) Projesi kapsamında restorasyon ve güçlendirme hazırlıkları yapılan Aya İrini''yle ilgili teknik bilgi alan heyet, çalışmalar yapılırken hangi tecrübelerden faydalanıldığını ve binanın orjinalinde değişiklikler olup olmayacağını sorguladı. Heyet, 4 gün boyunca yapacağı incelemelerin ardından raporunu hazırlayacak ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi''nin temmuz da Sevilla''da yapacağı toplantıya sunacak. Komite, rapora yıllardır uyardığı İstanbul ile ilgili kararını verecek.

Uluslararası standart uyarısı
Heyete, İSMEP Projesi kapsamında, depremden etkilenmesi olası tarihi yapılarla ilgili çalışmaları anlatan inşaat yüksek mühendisi Mehmet Emin Akdoğan, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

"Aya İrini''yle birlikte Arkeoloji Müzesi ve Mecidiye Köşkü''yle ilgili çalışmalar sürdürüyoruz. Bu binalarımız olası bir depremin yaratacağı etkiye dayanabilecek güçte değil. Binaların bazı noktalarda zayıf olmaları nedeniyle ele alınmaları gerekiyordu. Bunu gerçekleştirdik. Heyet, İSMEP Projesi için genelde memnuniyetlerini dile getiriyor. Ancak çalışmaların uluslararası standartlarda sürdürülmesini özellikle talep ediyorlar."

Otel inşaatı gündemde yoktu
Aya İrini''den ayrılan heyet daha sonra Four Seasons Oteli ek binasının inşaatının yürütüldüğü tarihi Bizans Sarayı kalıntılarının bulunduğu arkeolojik alana geçti. Buradaki çalışmalarını basına kapalı yürüten heyet, proje ve inşaat yetkilileriyle birlikte alanı gezdikten sonra brifing aldı. Heyet üyesi Prof. Astrid Debold-Kritter, ilgililere sık sık sorular yönelterek, notlar tuttu. Geçtiğimiz yıl da arkeolojik alanda incelemelerde bulunan heyetin, Türkiye''ye bildirdiği ilk gündemde Four Seasons gezisi yer almıyordu. Heyet, 4 gün boyunca yapacağı incelemelerin ardından raporunu hazırlayacak ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi''nin temmuz ayında İspanya''nın Sevilla kentinde yapacağı toplantıya sunacak. Bu rapora göre komite yıllardır uyardığı İstanbul ile ilgili kararını verecek.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.