Haberler

Nükleer santral gelişmemiş ülkelerde yok

Tarih: 7 Mayıs 2009
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesine dönük komisyon raporunun önümüzdeki hafta içinde bakanlığa gelmesinin beklendiğini belirterek, kendilerine ulaştığında komisyon kararını Bakanlar Kuruluna aktaracaklarını bildirdi.

Yıldız, bakanlık görevine getirilişinin ardından, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) lokalinde düzenlediği ilk basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Nükleer santral ihalesindeki sürece dönük bir soru üzerine Yıldız, nükleer konusunun, arz güvenliğinin en temel noktalarından birini oluşturan, iddialı olunan yerli kaynakların ikame edilmesiyle ilgili balans görevi yapabilecek önemli başlıklarından biri olduğunu söyledi.

Nükler enerji santrallerinin gelişmiş ülke olmanın da referanslarından biri olduğuna işaret eden Yıldız, santral kurulmasına ilişkin çıkarılan kanundan sonra (buna gerek var mı yok mu) konularının çoktan aşıldığını ve mutlaka kurulması gerektiğinin, nükleer santrale sahip olmayan ülkelerin gelişmemiş ülkeler olduğunun görüldüğünü söyledi.

Nükleer enerji santralinin mutlaka ülkeye kazandırılması gerektiğini vurgulayan Bakan Yıldız, gelinen aşamaya ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

''''Komisyon raporu, Enerji Bakanlığına bugünlerde TETAŞ kanalıyla gelecek zannediyorum önümüzdeki hafta içinde gelir, biz de Bakanlar Kuruluna ilgili komisyon kararını aktaracağız ve bakanlar kurulunda bu, görüşmeye açılacak. Orada da hep beraber gelişmeleri izleyeceğiz.''''

Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye ilişkilerine dönük bir soru üzerine de Bakan Yıldız, kendilerinin Bakü''de yapılan toplantı ve görüşmelere ilişkin olarak gerek Nabucco''ya kaynak oluşturacak gaz açısından gerek transit geçişin kaynağını oluşturacak gaz konuşulduğunda, bunun şu anda siyasi olarak Azerbaycan ile Ermenistan ilişkilerinde ister istemez bir faktör olarak konuşulmaya başlandığını söyledi.

Bakanlığının konu başlıklarının gaz ve kaynak tedariği ile ilgili olduğuna dikkati çeken Taner Yıldız, enerji başlığı ve enerji sektörünün, Ermenistan ve Azerbaycan ilişkilerinde süreli, yapıcı bir argümün olarak kullanılacağının altını çizdi.

Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinde enerji başlığının yapıcı yönde bir katalizör görevi göreceğini belirten Yıldız, ''''Kafkas ülkelerinde gerek gazla gerekse petrolle alakalı görüşmeler siyasete yük olmaktan çıkartılacaktır'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.