Haberler

Hasankeyf için imza kampanyası

Tarih: 8 Mayıs 2009 Kaynak: Evrensel
Ilısu Barajı''nın suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf ve yok olma tehlikesi bulunan diğer kültürel değerlerin korunması amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Büyük kentlerde yürütülecek
Allianoi Girişimi, Hasankeyf Yaşatma Girişimi, Munzur Koruma Kurulu ve Yusufeli Koruma Derneği ‘Tarih, Doğa ve Kültürel Mirasımıza Sahip Çıkalım'' adı altında imza kampanyası başlattı. 4 oluşum tarafından başta Batman ve İzmir''de başlatılan kampanya İstanbul, Ankara ve Diyarbakır gibi büyük kentlerde de yürütülecek. 6 Haziran''a kadar sürecek kampanya kapsamında toplanacak imzalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre Bakanı Veysel Eroğlu''na gönderilecek.

Batman''daki imza kampanyası için Yılmaz Güney Sineması önünde açılan standın açılışına Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Önemli bir aşamaya gelindi
Kampanyanın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Hasankeyf başta olmak üzere tarihi ve kültürel değerlerin korunmasında önemli bir aşamaya gelindiğini ifade etti. Atalay, "Her ne kadar hükümetin bu konuda ısrarı olsa dahi ilgili dinamikler, Hasankeyf ve doğaseverler bu barajın yapılamayacağı konusunda ikna olmuşlar ve yaptıramayacakları konusunda da ciddi bir özgüvene sahipler" dedi.

Duyarlılık terörize ediliyor
Yortanlı, Ilısu, Yusufeli ve Munzur barajlarının hükümetin ve bir bütün devletin gündemini ısrarlı şekilde işgal ettiğine dikkati çeken Atalay, bu ısrar ve karşı mücadele karşısında zaman zaman hükümet ve genelkurmay tarafından baraj karşıtı duyarlılıkların terörize ve illegalize edildiğini, kimi zaman da aşağılandığını söyledi. Kampanya ile ilgili bilgi veren Hasankeyf Yaşatma Girişimi Koordinatörü Diren Özkan ise 4 oluşum tarafından, ilk olarak Batman ve İzmir''de başlatılan kampanyaların Türkiye''nin değişik illerinde yürütüleceğini ifade etti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.