Haberler

‘Türkiye''nin gizli hazineleri için rotadan çıkın''

Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet
Sunday Telegraph gazetesi, İngiliz turistlere alışıldık rotaların dışına çıkarak Türkiye''nin hazinelerini keşfetmelerini önerdi. Gazetenin listesinde, Bursa, Edirne, Safranbolu ve Datça var.

İngiliz Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre Türkiye, gezginler için bulunmaz bir cevher. Ancak habere göre Türkiye''de hazine niteliği taşıyan pek çok güzelliği keşfetmek için, alışıldık tatil rotalarını terkedip, biraz maceracı olmak gerekiyor.

Türkiye''yi uçsuz bucaksız, güzel ve sonsuz büyüleyicilikte bulan Telegraph, ulaşımı son derece kolay olan Bursa ve Trakya''nın incisi Edirne''den "Osmanlı''nın görülmeye değer eski başkentleri" olarak bahsediyor. Edirne''nin her yıl düzenlenen yağlı güreşleri, tarihi Eski Cami, Üç Şerefeli Cami ve Selimiye Camisi, ciğer tavası övgü topluyor. Türkiye''ye gelecek olan turistlerin İkinci Bayezid Külliyesi''ni de görmeden geçmemeleri şiddetle tavsiye ediliyor.

Ankara''da Anıtkabir''in mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini belirten Telegraph, Anadolu Medeniyetleri Müzesi''ni ve Hattuşaş''ı "mutlaka görülmesi gerekenler" listesine ekliyor. Safranbolu''nun, Türkiye''nin betonlaşma öncesi halinin son örneği olduğunun altı çizilen haberde, buranın amatör fotoğrafçılar için bir cennet olduğuna dikkat çekiliyor.
Datça ve Bozburun''u "betonlaşmanın uğramadığı, keyifli, mükemmel kumsallara sahip, antik harabelerin olduğu" yerler olarak nitelendiren Telegraph''a göre, Kazdağı, Gelibolu mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler.

 

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.