Haberler

''Her şey dahil fuar'' yaptı sadece otellere 1.5 milyon dolar ödedi

Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Halil Okşit
Alman fuar devi Survey, Mutfak Banyo ve Ankastre Cihaz Fuarı için yurtdışından 2 bin 500 katılımcıyı Türkiye''ye getirip davetlilerin uçak bileti hariç her şeylerini karşıladı...

Almanya merkezli fuarcılık şirketi Survey, krizli günlerde ilginç bir fuarcılık olayına imza attı. Hafta içinde başlayan Mutfak ve Banyo Fuarı''na yurtdışından 2 bin 500 katılımcı getiren Survey Fuarcılık, İstanbul otelleri başta olmak üzere taksiciden restoranlara ekonomiye katkıda bulunmuş oldu. Türkiye ekonomisinin sıkıntılı günler geçirdiği bir dönemde 2 bin 500 kişinin İstanbul''a gelmesinin az da olsa ilgili kesimlere nefes aldırdığını söyleyen Survey Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Durdu, ''Katılımcılar için İstanbul''un 5 yıldızlı otellerinde 2 bin 500 oda tutuldu. Konaklamada tüm masrafları Survey karşılıyor.

Çoğu şirket yöneticisi
Ortalama oda fiyatlarından hesaplandığında bir gece için 375 bin dolar para ödüyoruz. Katılımcıların burada dört gün kalacağını düşündüğümüzde sadece otel için harcadığımız para 1.5 milyon doları buluyor'' diye konuştu. Yurtdışından gelenlerin çoğunlukla şirket yöneticileri olduğunu söyleyen Durdu: ''Gelenlerin İstanbul''u dolaşmaları için çeşitli etkinlikler hazırladık. Bu kişiler bu ziyarette ortalama 5 bin dolar harcar. Bu rakam üzerinden hesapladığınızda kent ekonomisine katkıları 10-12 milyon dolar olacak. Böyle bir dönemde bu para ekonomi için çok önemli.''

Ortadoğu için Türkiye''yi seçti
Survey''in Türkiye''de yatırım yapmasını, ''Suriye, İran ve Iraklı işadamları vize alamadığı için Avrupa''da düzenlediğimiz fuarlara ulaşamıyordu. Survey bu kesime ulaşabilmek için Türkiye''de yatırım yapmaya karar verdi'' diye açıklayan Durdu, fuarın en büyük özelliğinin turizmdeki gibi ''her şey dahil'' sistemi olduğunu anlattı. Durdu, fuar ziyaretçilerin uçak biletleri hariç, 5 yıldızlı otelde konaklama ve İstanbul''da istedikleri yere ulaşımlarını sağladıklarını söyledi. Katılımcıların İran, Suriye, Irak, Ürdün, Dubai, Mısır, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya, Yunanistan, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya''dan geldiği belirtildi.

2. ZOW Fuarı eylülde
Survey Genel Müdür Yardımcısı Sinan Karahanoğlu da Türkiye''deki ikinci ZOW Fuarı''nın eylülde açılacağını belirtti. Bu fuarın çok daha yüksek katılımlı olacağını belirten Karahanoğlu, orman endüstrisi ürünleri, mobilya aksesuarları, dekor kağıtları, bağlantı elemanları sektörlerini bir araya getireceklerini belirtti. Survey, geçen yıl düzenlediği Uluslararası Mobilya Endüstri, İç Tasarım ve Ekipmanları Fuarı ZOW için de 3 bin 500 yabancı getirip, 250 milyon dolarlık iş bağlantısı yapmıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.