Haberler

Modern cami turu!

Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Zana Yavuz
Selçuklu, Osmanlı ve modern mimarinin çizgilerini taşıyan ve Semiha Şakir Vakfı tarafından İstanbul Karacaahmet''te yaptırılan ''Şakirin Camii'' açılışının ikinci gününde ziyaretçi akınına uğradı. Camiye koşan ziyaretçiler bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Açılışı dün gerçekleştirilen Üsküdar Karacahmet Mezarlığı Şakirin Camii yoğun ziyaretçi trafiğine sahne oldu. Mimarisi ve yapım şekli ile oldukça ilgi çeken cami yoğun ilgi odağıydı. Dün gün boyunca dolup boşalan cami namaz vakitlerinde de tamamen doldu. Camide ibadet edenlerin yanı sıra gezmeye gelenlerin de fazlalığı dikkat çekerken ziyaretçiler Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu olan 24 yıllık imam Ramazan Kutlu''ya büyük ilgi gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın eşi Emine Erdoğan''ın da katıldığı tören ile önceki gün ilk namazın kılındığı Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı Şakirin Camii dün en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Semiha Şakir Vakfı''nın yaptırdığı, projesi Mimar Hüsrev Tayla, iç dekorasyon ve tasarımı Zeynep Fadıllıoğlu tarafından yapılan cami ziyaretçi akınına uğradı.

Hattat İmam Hüseyin Kutlu tarafından hazırlanan hat bezemeleriyle de dikkat çeken Şakirin Camii, modern yapısı ile binlerce vatandaşı Karacahmet Mezarlığı''na çekti. Şadırvanından avlusuna, mimberinden, hutbesine kadar her alandaki yeni tasarımı ile ziyaretçilerin beğenisini topladı. Camiye gelen ziyaretçiler, vakit namazı kılarak dua etti, bazı ziyaretçiler ise modern camide hatıra fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

İmam dizilerde oynamış
Demir ve beton dekordan uzak, dışarıdan içi görülmeyen, ancak içeriden baktığında dışarısı rahatlıkla görülebilen, klasik şadırvanın alta alınıp su sesinin ihmal edilmediği caminin bir diğer ilgi merkezi ise imamıydı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon Bölümü mezunu olan 24 yıllık imam Ramazan Kutlu, Kurtlar Vadisi ve Aliye isimli diziler ile belgesellerde de rol almış. Caminin müezzini Ahmet Uzunoğlu da tanınan isimlerinden biri.

Mihrap en cok sevdiğim alan
Camiyi ziyaret eden davetlilere ve gazetecilerin kendisi ile ilgili sorularını cevaplayan Ramazan Kutlu, yeni caminin yapımı ve kendisinin bu göreve getirilmesini, ''teşkilat içinde buyük zenginlik'' olarak yorumluyor. Evli ve 3 çocuk babası olduğunu belirten Kutlu, tasavvuf ve klasik Türk Müziği ile sema çalışmalarının da olduğunu belirterek, Kültür Bakanlığı''nın hazırlamış olduğu ''Dede Efendi''nin 700. yılı'' konulu belgeselde görev yaptığını, kendisinin ise İstanbul''un eski dolmuşları ile ilgili belgesel hazırladığını da söyledi. Ramazan Kutlu, modern bir camide görev yapıyor olmasının mutluluğunu, ''Mihrap, en çok sevdiğim alan. Bu alanda bir itibarımız varsa, okuduğum Kuran-ı Kerim ve mihraptan kaynaklanıyor'' şeklinde dile getiriyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.