Haberler

"Kuruyemiş terörü"ne son vermenin yolu

Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Ankara''nın Polatlı ilçesinde Kent Konseyi''nin, "kuruyemişçilerin, müşteriye kabuklu yemişin yanında çöp için ayrı bir kese kağıdı vermesi" tavsiyesi, Belediye Meclisi''nce kabul edildi.

Edinilen bilgiye göre, Polatlı Belediye Meclisi, mayıs ayı toplantısında, Konseyin, "ilçemizde faaliyette bulunan kuruyemişçiler ve benzeri iş yerlerinde perakende olarak satışa arz edilen kabuklu yemiş paketlerinin yanında boş bir kese kağıdının müşteriye verilmesi zorunludur" tavsiyesinin, çevrenin kirletilmesini önleyici etkenlerden biri olacağı düşüncesi ile kabul edilmesine karar verdi.

Meclis, söz konusu tavsiyenin, Zabıta Çalışma Esasları Yönetmeliği kuruyemiş ve kurukahveciler bölümünün 76. maddesine (j) bendi olarak eklenmesine oy birliğiyle hükmetti.

Belediye başkanı Çelik
Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tabiatı yenmenin mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Çevreye müdahale edildiğinde bumerang gibi kendinize dönüyor. Bu, sadece belediyenin, kent konseyinin, yöneticilerin çabasıyla çözülecek bir iş değil. Özellikle halkla birlikte yapılacak işlerdir. Çevre meselesi, sosyal bilincin geliştirilmesi son derece önemli işlerdir. Bu çevre duyarlılığına tüm sivil toplum örgütlerinin, Polatlı''daki tüm ileri gelen kimselerin sahip çıkması gerekir. ''Ben Polatlı sevdalısıyım'' diyen herkesin bu duyarlılıkta olması gerekir. Bu, sadece bir çekirdek meselesi değil, bir çevre meselesidir."

Kaymakam Eker
Kampanyaya destek veren Polatlı Kaymakamı Hüseyin Eker, geçmiş yıllarda Kaymakamlık bünyesinde İlçe Danışma Kurulunun kurulduğunu, bu Kurulun da Kent Konseyi mantığında işlediğini belirtti. Kurulda birçok karar alındığına dikkat çeken Eker, o dönemde silaha hayır kampanyası gibi kampanyalar başlattıklarını ve başarıya ulaştıklarını ifade etti. Eker, Kent Konseyi Başkanı Şaban Yılmaz''a Polatlı''da yaşanan ve Kent Konseyince çözüme ulaştırılabilecek birtakım konu başlıklarının yazılı olduğu bir dosya sundu.

"Çöpün yanında da otursalar kabukları yere atıyorlar"
Öte yandan, Polatlı Kent Konseyi, tavsiye kararı almadan önce esnafla, tüm sivil toplum örgütleriyle ve Kaymakam Hüseyin Eker''le, çekirdek kabuklarıyla çevrenin kirletilmesini önleme ve halka çevre duyarlılığı kazandırmak için görüşmeler yaptı.

Esnaf, tavsiye kararına tam destek verdi. Kabukların yere atılmasından ötürü sıkıntılı olduklarını dile getiren esnaf, müşterilere zaman zaman "Kabukları yere atmayın" uyarısında bulunduklarını, ancak sonuç alamadıklarını söyledi.

Basının da bu konuda yürütülecek kampanyada yanlarında olmalarını isteyen kuru yemişçiler, "Bu durum yıllardan beri başımızda. Polatlı''da insanlar, çöpün yanında bile otursalar kabukları yine yere atıyorlar. Çekirdek satın alan vatandaşa poşet verdik dükkandan çıkar çıkmaz poşeti çöpe atıyor" diye konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Şaban Yılmaz
Kent Konseyi Başkanı Şaban Yılmaz, kuru yemişçilerin "sivil mücadele lazım" önerisine destek vererek, "Bu kampanyayı başlatırken bize yardımcı olacak olan en önemli grup okullarımızda bulunan çevre timleri olacak. Çocuklar hem yaratıcı fikirleriyle hem de sahip oldukları çevre bilinciyle büyüklere çevre bilincini aşılayacaklar" dedi.

Yılmaz, "Bizler Polatlı''nın çevre sorunu konusunda önce çekirdekten başladık ve bu halka halka yayılacak. Yakın zamanda bir programla halkında desteğini alarak başarılı işlere hep birlikte imza atacağımıza inanıyoruz"

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.