Haberler

Panora''ya Merit Ödülü

Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hande Başpınar
Panora Alışveriş Merkezi, Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezleri Yarışması''nda Merit Ödülü''nü Ankara ve Türkiye''ye taşıdı.

Panora Alışveriş Merkezi, Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezleri Yarışması''nda Merit Ödülü'' nü A nkara ve Türkiye''ye taşıdı. Panora, geçtiğimiz aylarda, Alışveriş merkezleri açısından dünyanın en prestijli ödül programı olarak kabul edilen ve bu yıl 33.''sü düzenlenen Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi ICSC ödüllerinde finale kalarak büyük başarı kazanmıştı. Barcelona''da gerçekleştirilen Avrupa Kongresi''nde "Avrupa''nın en iyi Alışveriş Merkezleri" yarışması sonuçlandı. Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 19 ülkeden 41 proje arasından Merit ödülüne layık görüldü.

Panora''nın proje müellifi Salih Bezci, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ödülden büyük onur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Yarışmaya katılabilmek için sahip olmanız gereken 50''ye yakın kriter var. AVM''nin yerleşimi, planlaması, mimari yapısı, kiralama stratejisi, müşteri bağımlılığı, yatırım geri dönüşü ve diğer alışveriş merkezlerine örnek teşkil edebilmesi gibi pek çok özelliği göz önünde bulunduruluyor.

Projenizin albenisi olması gerekiyor. Bundan önce Armada''ya da ödül kazandırmıştık. Panora''da sermaye ve proje yerli. Müteahhit Ankara''lı. Bunlar, dış kaynak olmadan yapılan projeler. Diğer ödül alan projelerin hepsi yabancı menşeili ve yüksek sermayelerle yapılan işler. Biz 35-40 ortak biraraya gelerek Panora Alışveriş Merkezi''ni yaptık. Bundan da son derece gururluyuz. Bunlar, kamuya malolmuş yapılardır ve Başkent için artı değerdir. Bundan 7 sene önce Armada''yı yaparken bölgede hiçbir şey yoktu. Şimdi Söğütözü bir cazibe merkezi oldu. Panora''nın etrafında konutlar yapılıyor. Bundan 5 sene sonra orası da bir cazibe merkezi olacak. Yapılan AVM, o bölgeye hayat veriyor.

Rekabet artıyor
AVM''lerde 3 bine yakın insan çalışıyor. Ciddi bir istihdam da sağlıyorlar. AVM sayısı artmaya başladı. Bundan sonra güçlü olanlar, halkın beğenisini kazanacak projeler ayakta kalacak. Yatırım yaparken çok iyi hesap etmek gerekiyor. AVM sayısı arttıkça rekabet artıyor. Daha kaliteli olmak zorundasınız. Aksi takdirde AVM''lerin bir kısmı yaşamayabilir. Yarışmada bizi ödüle taşıyan ve rakiplerimize göre üstünlük kazandıran pek çok özelliğimiz olduğunu düşünüyoruz. Mimari yapımızla, ziyaretçilerimize gün ışığında alışveriş yapma imkanı vermemiz, 75 ton su kapasiteli iki adet dev akvaryuma sahip olmamız, Türkiye''deki AVM''ler arasında en büyük yeşil alana sahip olmamız bu özelliklerden birkaçı."

Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.